امروز: سه شنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۹

کلام رهبر

مقام معظم رهبری(مدظله العالی): يكي از خطرهاي جدائي دين از سياست همين است كه وقتي سياست از دين جدا شد، از اخلاق جدا خواهد شد، از معنويت جدا خواهد شد.

حضرت زهرا سلام‌الله‌عليها : «پاداش خوشرويي در برابر مؤمن بهشت است و خوشرويي با دشمن ستيزه‌جو، انسان را از عذاب آتش بازمي‌دارد.»
خانه

بسم الله الرحمن الرحیم

به اعتقاد نمایندگان مردم در مجلس کسانی که هشت ماه به اقتصاد و زندگی آرام مردم ضربه‌های جبران‌ناپذیر وارد کردند موجب کشته شدن ده‌ها نفر گردیدند، خائن به مردم تلقی شده و نمی‌توانند مدیریت کشور را به عهده گیرند.

در ابتدا مقدمه کوتاهی را ذکر می‌کنیم

مقدمه

دانشگاه‌های کشور یکی از مهمترین مراکزی است که نقش بسیار حساس و کلیدی در پیشرفت و رشد کشور ما دارد. به تعبیر امام خمینی(ره) دانشگاه‌ها مبدأ تحولات در کشور هستند. پیشرفت‌های متعدد سال‌های اخیر در زمینه هوا و فضا، نانو، سلول‌های بنیادی، پزشکی، سدسازی، هسته‌‌ای، رادارها، نظامی و موشکی، دستیابی به مقام شانزدهم دنیا در تولید علم و ... مرهون تلاش‌های بی‌وقفه اساتید عزیز دانشگاه و دانشجویان محترم است. این پیشرفت به اندازه‌ای است که به اعتراف غربی‌ها اگر با همان سرعت سال‌های اخیر ادامه یابد، ایران در سال 2018 به مقام چهارم دنیا در تولید علم دست خواهد یافت. روشن است که حل مشکلات مختلف اقتصادی مانند تورم، رکود و اشتغال نیازمند ارائه طرح‌های کاملا عالمانه و متناسب با فرهنگ مردم عزیز ایران از سوی متخصصان دانشگاهی می‌باشد.

از سوی دیگر، رشد تکنولوژی و صنعت نیازمند پژوهش‌های عمیق دانشگاهی و مبتنی‌کردن صنعت بر دانش است (صنایع دانش بنیان)، بعلاوه دانشگاه‌های ما نقش کادرسازی برای مدیریت کشور را دارند، اکثریت غالب مدیران کشور، درس خوانده دانشگاه ها هستند، و روشن است که مشکلات کشور با برنامه‌ریزی صحیح و اراده جدی مدیران کشور قابل حل است.

بنابراین، رشد و پیشرفت کشور عزیز ایران و حل مشکلات مختلف اقتصادی و فرهنگی مرهون تلاش‌های با برکت دانشگاهیان است.

اما این امر وقتی میسر است که اساتید عزیز دانشگاهی و نیز دانشجویان ما فرصت اندیشیدن و پژوهش داشته باشند؛ تفکر و اندیشیدن نیز فقط در سایه آرامش و عدم اشتغال ذهنی به مسائل حاشیه‌ای ممکن خواهد بود. مشغول کردن ذهن دانشگاهیان عزیز به مسائل جناحی و سیاست بازی‌ها و تبدیل دانشگاه‌ها به باشگاه‌ها و جولانگاه‌های سیاسی مانع تفکر و پژوهش و در نتیجه مانع رشد و پیشرفت کشور و عدم حل مشکلات اقتصادی خواهد بود. چنین امری جز خیانت به کشور و مردم عزیز و نیز خیانت به دانشگاهیان محترم نخواهد بود. افرادی باید سکاندار وزارت علوم برای برنامه‌ریزی جهت تحصیل چهار میلیون و 400 هزار جوانان نخبه کشور شوند که اولاً: دغدغه پیشرفت کشور را داشته باشند، و ثانیاً: به‌دنبال سیاست‌بازی در دانشگاه‌ها نبوده و خود سردمدار اغتشاش و ناآرامی در محیط پاک دانشگاه‌ها نباشند.

روند استیضاح

بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، یعنی دولت جناب آقای حجت‌الاسلام حسن روحانی وزرای کابینه به مجلس شورای اسلامی معرفی شدند. متأسفانه در انتخاب و ارائه وزیر برای وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری دقت لازم صورت نگرفته و افرادی به مجلس شورای اسلامی معرفی شدند که نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت صیانت از حقوق مردم و حفظ آرامش در دانشگاه‌ها و روند پیشرفت و رشد علمی کشور به آنها رأی اعتماد نداده‌اند. برای روشن شدن امر به افراد معرفی شده به صورت اجمالی اشاره می‌شود.

1- آقای میلی منفرد

اولین گزینه‌ای که برای وزارت علوم در دولت یازدهم معرفی شده بود، آقای میلی منفرد است. ایشان متأسفانه در ایجاد ناآرامی و اغتشاش در دانشگاه‌ها نقش داشته و در تحصن سال 1388 حضور و در فتنه‌های مربوط به آن ـ مانند امضای نامه‌های تحریک‌آمیز ـ دخالت داشته است. به گونه‌ای که به همین سبب به همراه عده‌ای دیگر، دستگیر و زندانی می‌شود و با دخالت و وساطت برخی از بزرگان نظام آزاد می‌گردد.

وقتی که آقای میلی منفرد معرفی شده و به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس (دو وزارتخانه مهم علوم، تحقیقات و فناوری و نیز آموزش و پرورش ارتباط مستقیم با این کمیسیون دارند) آمده بود، همین امر به ایشان تذکر داده شد، و بیان گردید شما که در فتنه‌ها و ایجاد ناآرامی در دانشگاه‌ها دخالت داشته‌اید، چگونه می‌خواهید سکاندار مدیریت دانشگاه‌ها برای ساماندهی آنها در جهت حفظ آرامش و ایجاد روحیه پژوهش و رشد آن باشید؟ متأسفانه ایشان منکر حضور خود در تحصن مربوط به فتنه سال 1388 شده بود، اما نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با نشان دادن فیلم تحصن و ملاحظه حضور ایشان در آن تحصن فتنه‌انگیز، از عدم صداقت ایشان متأسف و چنین فردی را شایسته برای چنین وزارتخانه بسیار مهمی ندانسته‌اند.

برای نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی دفاع از حقوق مردم عزیز و حفظ روند رشد کشور از اولویت اصلی برخوردار بوده و فتنه‌گر بودن را خط قرمز برای خود می‌دانند. به اعتقاد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی کسانی که در سال 1388 فتنه کردند، و هشت ماه کشور را در ناآرامی نگه داشته و به اقتصاد و زندگی آرام مردم ضربه‌های جبران‌ناپذیر وارد کردند و سبب دخالت و امیدواری دشمنان ملت بزرگ ایران برای ضربه زدن به کشور شدند و نیز متأسفانه موجب کشته شدن ده‌ها نفر گردیدند، خائن به مردم تلقی شده و نمی‌توانند مدیریت کشور را به عهده گیرند. چنین افرادی در سال 1388، اولاً: میزان را رأی مردم ندانسته و جمهوریت نظام را قبول نکردند، وثانیاً: قانون را معیار ندانسته و به‌جای پیگیری قانونی مسأله، به لشکرکشی غیر قانونی در خیابان‌ها و آتش زدن زندگی مردم و بیت‌المال کشور دست زدند، و ثالثاً: صداقت نداشته و دروغ بزرگ تقلب را مطرح کردند، و رابعاً: به ارزش‌های مردم توهین کرده و در روز عاشورای سال 88 به هلهله و شادی و نیز آتش زدن پرچم امام حسین(ع) پرداخته‌اند (و یا اینکه ناظر توهین به امام حسین(ع) بوده ولی به‌خاطر منافع جناحی و سیاسی سکوت کرده و یا از آنها دفاع کردند.

بدیهی است کسی که رأی مردم و نیز اجرای قانون را قبول نداشته و به‌راحتی دروغ بزرگ تقلب را مطرح می‌کند، نمی‌تواند فرد امینی برای بدست گرفتن سرنوشت بخش مهم کشور باشد. مسائل کشور با احترام به رأی مردم، احترام به قانون، احترام به ارزش‌های مردم و صداقت داشتن به سامان خواهد رسید، نه با دروغگویی و قانون‌گریزی و احترام نگذاشتن به مردم و رأی آنها و ایجاد اغتشاش و درگیری و آتش زدن اموال مردم و اهانت به ارزش‌ها و آتش زدن پرچم امام حسین(ع) و شادی کردن در روز عاشورا و ... به همین جهت است که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی حفظ و صیانت از حقوق مردم را وظیفه خود دانسته و فتنه‌گران را خائن و ورود آنها را به صحنه مدیریتی کشور خط قرمز خود می‌دانند.

2- آقای توفیقی

وقتی که آقای میلی منفرد از سوی مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد نگرفت، متأسفانه آقای توفیقی به‌عنوان سرپرست وزارت علوم معرفی می‌شود. گویا پیام اصلی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. آقای توفیقی دچار همان مشکل بوده و ایشان در تحصن فتنه‌گرانه در دانشگاه، حضور و سخنرانی بسیار تأسف‌انگیزی می‌کند، ایشان در بخشی از سخنان خود در جمع متحصنین، نظام اسلامی را به دستکاری در رأی مردم و خیانت متهم می‌کند و می‌گوید:

«از متحصنین تشکر می‌کنم؛ باید از حقوق ملت ایران و دانشگاهیان دفاع شود؛ در اعتراض و جمع شما آمدم تا سهم کوچکم را ایفا کنم و در این حرکت مشارکت داشته باشم؛ عمق تأثر و تأسف خودم را اعلام می‌کنم؛ حرکت شما غرورآمیز است؛ انتخابات روند معمول خود را طی نکرد؛ نظام بدترین سناریو را انتخاب کرده است، کشور را در آستانه تزلزل برده‌اند و به رأی و شخصیت مردم توهین شده است؛ مردم و دانشجویان ناراضی‌اند؛ مسیر انتخابات غلط است؛ به دانشجویان مظلوم و بی‌دفاع هجوم شده است و آنها زیر باتوم و اسلحه قرار دارند؛ راهپیمایی روز 25 خرداد 88 بی‌نظیر بوده است؛ ما در طی انقلاب حوادث تألم‌آور مانند هفتم تیر و هشتم شهریور را داشته‌ایم ولی هیچ حادثه‌ای به اندازه حوادث این انتخابات جریحه‌دار نبوده است؛ رأی مهندس موسوی 24 ملیون بوده است و نظام آن را دستکاری کرده است؛ رأی دستکاری شده آقای موسوی را به چه کسی داده‌اند؟ به کسی که حریم اخلاق را رعایت نکرده است؛ ای کاش نمی‌دانستیم که 24 ملیون رأی آقای موسوی به نفع چه کسی داده شده است؟ آدمی که صریحاً دروغ می‌گوید و تهمت می‌زند؛ آیا درست است رأی شخصیت با تقوا، با تجربه و مدیر را دستکاری کنیم و به نفع کسی بگذاریم که انقلابی چند روزه است؛ دانشجویان همیشه مظلومند و در حریم امن خوابگاه فریادرس ندارند؛ شدیدترین تجاوزها علیه دانشجویان انجام شد در حالی که سلاحی برای دفاع از خود نداشتند

آیا چنین کسی که دروغ بزرگ تقلب و دستکاری را به نظام نسبت می‌دهد و مخاطبان خود را برای اغتشاشات و ناآرامی‌ها تحریک می‌کند، می‌تواند سرپرست دانشگاه‌های کشور شود که فقط در پرتو آرامش می‌تواند پیشرفت کند؟ جالب آن است که در همین وقت که آقای توفیقی معرفی می‌شود، دو نفر از بزرگان نظام با ایشان در مورد همین اظهار نظرهای خلاف واقع و نادرست صحبت می‌کنند، و با کمال تعجب ایشان هنوز از این مواضع دفاع می‌کند.

آقای توفیقی بعد از معرفی شدن به‌عنوان سرپرست، در تاریخ 16 مهرماه به کمیسیون آموزش و تحقیقات می‌آید و دوستان این مواضع خلاف واقع را به ایشان گوشزد می‌کنند و می‌گویند با این مواضع چگونه می‌خواهید به کشور خدمت کنید؟ جالب آن است که ایشان در کمیسیون نیز به هیچوجه آن مواضع را اشتباه ندانسته است. متأسفانه در همین مدت سرپرستی، به ادعای خودش 400 نفر از دانشجویان ستاره‌دار و مسأله‌دار را که محروم از تحصیل بودند، به دانشگاه برمی‌گرداند.

با عنایت به حساسیت نمایندگان در صیانت از حقوق مردم و نیز حفظ آرامش در دانشگاه‌ها و ادامه روند رو به جلو آن، آقای توفیقی به‌عنوان وزیر معرفی نمی‌شود.

3-آقای فرجی دانا

بعد از آقایان میلی منفرد و توفیقی، آقای فرجی دانا به‌عنوان وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی می‌شوند. ایشان فردی عالم و ظاهری آرام دارند. همین امر موجب شده بود که نمایندگان به ایشان با احترام نگاه کنند. روشن است که ایشان می‌بایست برنامه‌های خود را به نمایندگان ملت به‌ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه دهند. از این رو، ایشان در تاریخ 30 مهرماه در جلسه کمیسیون حاضر شده و برنامه خود را ارائه داده است. برنامه‌های ایشان از نقاط قوت خوبی برخوردار بوده است. ضمن تأیید برنامه‌های ایشان از آقای فرجی دانا با تأکید خواسته شده بود که حفظ آرامش دانشگاه‌ها زمینه‌ساز تقویت پژوهش‌شده و موجبات رشد کشور را فراهم خواهد کرد و این امر از حقوق مردم و دانشگاهیان عزیز است، و صیانت و دفاع از حقوق مردم برای نمایندگان این ملت از اولویت اصلی برخوردار خواهد بود، نیز آقایان میلی منفرد و توفیقی به سبب اینکه در اغتشاشات و ایجاد ناآرامی در دانشگاه‌ها دخالت داشته‌اند، مورد اعتماد نمایندگان مردم در مجلس قرار نگرفته‌اند. آقای فرجی دانا با قبول این نکته، تأکید کرده است من هم معتقد به آرامش در دانشگاه‌ها هستم و حفظ آرامش در دانشگاه‌ها برای من یک اصل است، و اتفاقاً رئیس جمهور نیز از من خواسته است که آرامش در دانشگاه‌ها را حفظ کنم. آقای فرجی دانا قول داده است که افرادی نصب نشوند که موجبات ناآرامی در دانشگاه‌ها را فراهم کنند.

نمایندگان مجلس به وعده‌ای که آقای فرجی دانا داده بود، اعتماد کرده و در روز رأی اعتماد به ایشان رأی مثبت داده‌اند.

اما با تعجب بسیار، اندکی نگذشت که آقای فرجی دانا وعده خود را فراموش کرده و افرادی که در فتنه و ناآرامی در دانشگاه‌ها دخالت‌های گسترده داشته‌اند، در معاونت‌های حساس خودش و نیز در ریاست دانشگاه‌ها نصب کرده است، برای نمونه، آقای میلی منفرد را که به‌خاطر دخالت در فتنه دستگیر شده بود و مجلس به او رأی اعتماد نداده بود به‌عنوان معاون آموزش نصب کرد، آقای توفیقی را به‌عنوان مشاور خود نصب کرده است، از آقای ظریفیان که در فتنه سال 1378 بوده و به‌ویژه در فتنه سال 1388 نقش داشته است، و ... در وزارت علوم استفاده کرده است، نیز رؤسای مختلف دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه یاسوج و ... را از افرادی نصب کرده است که خودشان در ایجاد اغتشاش و ناآرامی در دانشگاه‌ها مؤثر بوده‌اند.

نیز بر برگرداندن دانشجویان دارای مشکل و اساتید بسیار محدود و اندکی که دارای مشکلات اخلاقی و سیاست‌زدگی افراطی بوده‌اند، تأکید کرده است.

این امور سبب گردید که آقای فرجی دانا به کمیسیون دعوت شده و نسبت به چنین رفتارها و خُلف وعده‌های گسترده پاسخ دهد. ایشان در کمیسیون تأکید کرده است که افرادی که من نصب کرده‌ام هیچ مشکلی ندارند، و اگر ثابت شود که در فتنه بوده‌اند، آنها را عزل می‌کنم.

به ایشان گفته شد که وقتی آقای میلی منفرد قبول داشته و تصریح می‌کند من در تحصن حضور داشته و دستگیر شده‌ام، وقتی آقای توفیقی قبول دارد که در سخنرانی خود در جمع متحصنین آن موارد را بیان داشته است و هنوز نیز معتقد است که حرف‌هایش درست بوده است، و به همین علت نیز نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به آنها اعتماد نکرده‌اند، آیا این امر کافی نیست؟ به‌علاوه چرا شما قبل از استعلام، آنها را نصب کرده‌اید؟

متأسفانه روند انتصابات افراد مسأله‌دار و نیز خُلف وعده‌ها و عدم توجه به دغدغه‌های نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه یافت و تذکرات دوستانه و گاهی تُند نمایندگان مردم در کمیسیون آموزش و تحقیقات و بیرون آن هیچ تأثیری در ایشان و افرادی که در وزارتخانه تصمیم می‌گرفته‌اند، نداشته است. گویا برای دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی‌های وسیع جناحی و سیاسی انجام شده بود و این برنامه می‌بایست به هر صورت ممکن محقق شود.

معلوم نیست چرا دلسوزی نمایندگان مجلس و نیز مراجع عظام و رهبری معظم انقلاب و تذکرات آن بزرگوران به آقای فرجی دانا هیچ تأثیری در تصمیم ایشان و کمیته تصمیم‌گیر مستقر در وزارت علوم نداشته است. به سبب این تصمیمات بوده است که مقام معظم رهبری دوبار در جلسات مختلف به آقای فرجی دانا تذکر داده‌اند که دانشگاه‌ها نباید باشگاه سیاسی و جولانگاه سیاسی گردد، نیز مراجع عظام تقلید تذکرات خصوصی مختلفی به ایشان داده‌اند، به گونه‌ای که به سبب بی‌اعتنایی ایشان به تذکرات بزرگان در سفری که آقای فرجی دانا به قم داشته‌اند، برخی از مراجع عظام از جمله حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی مدظله العالی حاضر به پذیرفتن ایشان نمی‌شوند.

نمایندگان مردم در مجلس ناچار می‌شوند که در تاریخ 14 آبان‌ماه با 182 امضا به ایشان نسبت به عملکردشان تذکر بدهند.

جهت رسیدگی به مسائل پیش آمده، در عصر روز یکشنبه 19 آبان‌ در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، معاونان وزارت اطلاعات برای توضیح وضعیت برگرداندن افراد دارای مشکل و نیز نصب چنین افرادی و کیفیت استعلام آنها حاضر شده بودند، و بیان کردند که اولاً: نسبت به برگرداندن دانشجویان ستاره‌دار هیچ استعلامی از ما نشده است، ثانیاً: با آقای فرجی دانا جلسه گرفتیم و نسبت به ورود جریان‌های افراطی دوران اصلاحات به دانشگاه‌ها هشدار داده و تأکید کردیم که دانشگاه نیازمند آرامش است، ثالثاً: معاونین اصلی وزارت علوم که از سوی فرجی دانا نصب شده‌اند، نسبت به برخی (مانند آقای س) اصلاً استعلامی از وزارت اطلاعات صورت نگرفته است، نسبت به برخی دیگر (آقای م.ص) استعلام شده و پاسخ آن منفی بوده ولی متأسفانه نصب شده‌اند، و از برخی دیگر (آقایان احمدی و امید) نیز استعلام شده و پاسخ آن مثبت بوده است.

در جلسه روز 26 آبان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با وزیر اطلاعات، ایشان تصریح کردند که از 15 موردی که آقای فرجی دانا نصب کرده‌اند، نسبت به پنج نفر استعلامی صورت نگرفته است، نسبت به دو نفر بعد از نصبشان استعلام صورت گرفته است، نسبت به بقیه موارد استعلام گردید و علیرغم اینکه پاسخ استعلام برخی از آنها منفی بوده است، آقای فرجی دانا آنها را نصب کرده‌اند. [2]         

معلوم نبود که چرا آقای فرجی دانا و هسته تصمیم‌گیر مستقر در وزارت علوم به تذکرات دلسوزان نظام توجهی نکرده‌اند.

نمایندگان مردم در مجلس برای حفظ حقوق مردم و جلوگیری از توقف روند پیشرفت علمی دانشگاه‌ها و تبدیل دانشگاه‌ها به باشگاه‌های سیاسی ناچار شدند که سؤال از وزیر علوم را با 22 امضا به هیئت رئیسه مجلس تقدیم کنند. محور سؤال نمایندگان دو امر مهم بوده است، یعنی اولاً: آقای وزیر در زمان رأی اعتماد قول داده بودند که به‌دنبال حفظ آرامش در دانشگاه‌ها هستند و جناب آقای رئیس جمهور نیز بر آن تأکید کرده‌اند، و ثانیاً: اعلام کرده‌اند که من افرادی را نصب می‌کنم که دارای تخصص، تعهد و اخلاق درست باشند، اما متأسفانه برخلاف هر دو مورد اقدام کرده‌اند.

پس از مدتی سؤال نمایندگان به کمیسیون مربوطه یعنی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع شد، در روز 28 آبان آقای وزیر به کمیسیون دعوت و اینجانب به نمایندگی از دوستان سؤال‌کننده، سؤال را مطرح و به دو محور بیان شده در متن سؤال اشاره کردم و در ادامه بیان داشته که شما به وعده خود عمل نکرده و متأسفانه افرادی را نصب کرده‌اید ـ مانند توفیقی و میلی منفرد ـ که خود سردمدار اغتشاش و ناآرامی در دانشگاه بوده‌اند. آیا با چنین افرادی می‌خواهید آرامش را در دانشگاه بیاورید؟ با اینکه قول داده بودید اگر استعلام فردی منفی باشد او را عزل خواهم کرد، ولی به تصریح معاونین وزارت اطلاعات، علیرغم اینکه استعلام برخی از معاونین منصوب شما منفی بوده است (مانند معاون دانشجویی)، آنها را عزل نکرده‌اید؟

آقای فرجی دانا بیان کرده است اگر برای من ثابت شود که فردی در فتنه بوده است او را عزل می‌کنم، نسبت به آقای میلی منفرد، استعلام از وزیر سابق اطلاعات ـ یعنی آقای مصلحی ـ شده است و ایشان پاسخ مثبت داده است. اما وقتی از ایشان خواسته شده بود که پاسخ استعلام را به نمایندگان نشان دهد، بیان داشت که البته من استعلام نکرده‌ام بلکه آقای روحانی در کابینه گفته است که نسبت به او استعلام شده است. با عنایت به تصریح شخص آقای میلی منفرد نسبت به حضورشان در تحصن و دستگیر شدن، چگونه می‌توان قبول کرد که پاسخ استعلام ایشان مثبت باشد. از این رو، نامه‌ای از سوی کمیسیون تنظیم و برای آقای مصلحی فرستاده شد و از ایشان خواسته شده بود که نسبت به این قضیه اعلام نظر کند. آقای مصلحی در پاسخ نوشته‌اند: «نسبت به آقای میلی منفرد استعلامی از ما صورت نگرفته است تا پاسخ آن مثبت باشد».

اینجانب از پاسخ آقای فرجی دانا قانع نشده و سؤال نمایندگان به صحن ارجاع شد.

در تاریخ هشتم آبان سؤال از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. اینجانب سؤال را مطرح و تأکید کردم که پیشرفت علمی دانشگاه‌ها که سبب پیشرفت کشور و حل مشکلات مردم خواهد شد، صرفاً در بستر آرامشی است که باید در دانشگاه‌ها موجود باشد، و اگر آرامش دانشگاه‌ها از بین برود و ذهن اساتید و دانشجویان عزیز به امور حاشیه‌ای و سیاست‌بازی معطوف شود، پیشرفت مورد نظر که از حقوق مردم است بدست نخواهد آمد. اگر مردم فرزندان خود را به دانشگاه ـ با تحمل هزینه‌های مادی ـ می‌فرستند، برای درس خواندن و رشد علمی است نه اینکه دانشگاه را تبدیل به باشگاه سیاسی کرده و به فرزندان پاک مردم عزیزمان خیانت کنیم. نصب افرادی که در ایجاد ناآرامی در دانشگاه‌ها مؤثر بوده‌اند، نصب رؤسای دانشگاه‌هایی که در فتنه و اغتشاشات بوده‌اند، در تضاد با منافع مردم و بر خلاف وعده‌ای است که جناب آقای وزیر در روز رأی اعتماد داده‌اند.

در پاسخ به این بخش از سخنان اینجانب، آقای وزیر بیان داشته اند که من هیچ فردی که در فتنه بوده است، را نصب نکرده و اگر استعلام فردی منفی باشد، حتما او را عزل خواهم کرد.

اینجانب به برخی از معاونین منصوب ایشان که خود تصریح به حضور در تحصن در جریان فتنه داشته و دستگیر شده اند، اشاره کردم و جهت روشن شدن امر استعلام چند نفر از معاونینی که ایشان نصب کرده و پاسخ استعلام ها منفی بوده است را ارائه کردم (مانند معاون دانشجویی ایشان). و در ادامه بیان کرده ام که نتیجه نصب افرادی که سردمدار ناآرامی و اغتشاش در دانشگاه ها بوده اند، نتیجه ای جز ناآرامی نخواهد داشت. برای نمونه، به جریان برگزاری مراسم 16 آذر سال 1392 در برخی از دانشگاه ها، اغتشاشات پدید آمده در آنها و بیان شعارهای ضدارزشی و ضد نظام در آن مراسم اشاره کردم، از جمله به مراسم شانزده آذر در دانشگاه خواجه نصیر تهران اشاره و به صورت محدود فیلم آن مراسم را پخش کردم. دفاع از سران فتنه، دفاع از دشمنان این مردم و ارزشهای آنها و تهدید نمایندگان مردم کمترین امری بوده است که در آن فیلم قابل مشاهده بوده است.

به سبب روشن بودن مسأله شروع دوباره فعالیت های ساختارشکنانه در دانشگاه ها –فعالیت هایی که در زمان سیاه اصلاحات در دانشگاه ها رواج داشته و فتنه تیرماه 1378 را رقم زده بود- نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با رأی بالا به آقای وزیر کارت زرد داده اند.

این کارت زرد برای آن بوده است که آقای وزیر و کمیته تصمیم گیر مستقر در وزارتخانه متوجه اشتباهات خود شوند و در برنامه های خود تجدید نظر کنند.

تلاشهای نخبگان، علما و مراجع عظام و نمایندگان مردم در مجلس و تذکرات رهبری معظم انقلاب نسبت به اصلاح برنامه های وزارت علوم هیچ فائده ای نداشت. از این رو، پس از چندماه مشاهده ادامه روند نادرست وزارت علوم و بیان تذکرات گوناگون و ناامید شدن به تاثیر آنها در وزیر علوم و کمیته برنامه ریز مستقر در وزارت علوم، نمایندگان مردم، استیضاح وزیر را در دستور کار قرار داده و پس از مشورت های لازم، در انتهای سال 1392، استیضاح وزیر را با 51 امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرده اند.

علاوه بر اینکه اعضای کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس با وزیر جلسات متعدد داشته اند، هیئت رئیسه مجلس به امید حل مشکلات و تحقق مطالبات درست نمایندگان مردم در مجلس، از اعلام وصول استیضاح امتناع کرده و جلسات متعددی را –حداقل 10 جلسه- با وزیر و استیضاح کنندگان برگزار نموده است، که در دو جلسه آن آقای لاریجانی –رئیس مجلس- نیز حضور داشته اند. (در یک جلسه آقای لاریجانی از وزیر علوم خواسته است نسبت به برگرداندن افراد مسأله دار به دانشگاه ها توضیح دهد.)

این روند چند ماه به طول انجامید و در آخرین جلسه ای که آقای لاریجانی با ایشان و استیضاح کنندگان داشته اند، مقرر گردید جهت حل مشکلات و عمل به مطالبات استیضاح کنندگان، یک ماه دیگر نیز به آقای وزیر فرصت داده شود (در تمام این مدت، هیئت رئیسه مجلس از اعلام وصول استیضاح خودداری می کرده است) و ایشان نیز به صورت هفتگی به استیضاح کنندگان نسبت به انجام خواسته های نمایندگان استیضاح کننده گزارش دهد.

از طرف نمایندگان استیضاح کننده شورایی– مرکب از آقایان: زارعی، آصفری، حجه الاسلام موسوی لارگانی و حجه الاسلام نبویان- تعیین گردیدند، در اولین جلسه ای که این شورا در وزارتخانه علوم در تاریخ 4/5/1393 با وزیر و معاون پارلمانی ایشان داشته است (در این جلسه غیر از افراد منتخب در شورای مذکور، آقای جعفری-سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس- نیز حضور داشته است) مطالبات اصلی استیضاح کنندگان یعنی نصب افراد دارای مشکل در برخی از معاونت های وزارتخانه و برخی از روسای دانشگاه ها، بی پاسخ ماند، و جالب آن است که ایشان در این جلسه قول داده بود نسبت به برخی از معاونت های اصلی خودش –بعد از قریب به یکسال از نصب آنها- استعلام نماید.!!

نیز قول داده بود که از حضور و ورود آقای ظریفیان –فردی که در فتنه تیرماه 1378 و نیز اغتشاشات سال 1388 حضور داشته و دستگیر شده بود- به وزارتخانه جلوگیری کند. (جالب آن است که تا آن زمان آقای ظریفیان در وزارتخانه حضور داشته و در برنامه ریزی با کمیته اصلی مستقر در وزارتخانه با دیگران همکاری لازم را انجام می داده است.)

جلسه دومی نیز با وزیر برگزار گردید ولی نمایندگان از توضیحات آقای وزیر قانع نشدند، و ایشان حاضر به عزل افراد اصلی مسأله دار نشده بود.

با اتمام مدتی که آقای لاریجانی به وزیر داده بودند- یعنی پس از گذشت بیش از 5 ماه از درخواست استیضاح نمایندگان نسبت به وزیر علوم- و با ناامید شدن از تاثیر همه تذکرات نخبگان و بزرگان به آقای وزیر و تیم اصلی در وزارت علوم، هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی استیضاح وزیر علوم را اعلام وصول کرد.

لازم است در این مقام به ادله استیضاح وزیر علوم اشاره ای هرچند اجمالی صورت گیرد. (مواردی که در ذیل می آید، نمونه های اندکی از مسائلی است که در دانشگاه ها براساس مدیریت جدید رخ داده است.)

ادله استیضاح وزیر علوم

استدلال‌هایی که نمایندگان استیضاح کننده مردم در مجلس بیان کرده اند، به قرار زیر است:

1-نصب افراد فتنه گر

متاسفانه افرادی که در اغتشاشات دانشگاه ها دخالت موثر داشته و موجب فتنه ها شده بودند، در پست های کلیدی وزارت علوم و یا به عنوان رئیس دانشگاه توسط تیم مستقر در وزارت علوم و وزیر علوم نصب شده اند، برخی از آن افراد به قرار زیر هستند(موارد صدق مدعای فوق فراوان است و ما در اینجا به ذکر چند نمونه اکتفا می‌کنیم:

 علاوه بر انتصاب آقایان میلی منفرد و توفیقی که سابقه آنان در فتنه وکاملا مشخص است، افراد دیگری نیز طی دوره وزارت ایشان به عنوان روسای دانشگاه‌ها منصوب شدند که کارنامه آنان جای تامل دارد. از جمله این افراد یکی دیگر از معاونان وزیر بود که طبق اذعان معاونین وزارت اطلاعات، پاسخ استعلام ایشان منفی بوده است، همچنین در روز سوال از وزیر علوم، سند حراست وزارت علوم  به آقای فرجی‌دانا نشان داده شد که نشان می‌داد نصب ایشان را به صلاح ندانسته‌اند. (البته این سند منجر به عزل مسئول حراست وزارت علوم گردید.)

از انتصابات دیگر آقای فرجی‌دانا می‌توان به فردی اشاره کرد که در دوره اصلاحات رئیس یکی از دانشگاه‌های مهم تهران بود. وی کسی است که اجازه تجمع به نفع آقای آغاجری ـ فردی که مردم عزیز را بخاطر تقلید از مراجع عظام میمون خوانده است ـ در دانشگاه داده است، که این تجمع منجر به درگیری گردید، نیز برای آقای محسن کدیور ( که ضدانقلاب خارج‌نشین بوده و سخنان ضد دین ایشان مشهور است، از جمله اینکه معتقد است حقوق بشری که دنیای کفر و سکولار مطرح می‌کند مقدم بر آیات قرآن و روایات ائمه علیهم‌السلام است و در موارد تعارض باید از آیات و روایات صرفنظر کرد) بعد از آزادی از زندان جشن گرفته و نیز با استعلام کاملاً کذب، ایشان به‌عنوان عضو هیئت علمی پذیرفته است.

همچنین در نامه‌ای که به همراه سران فتنه ـ یعنی موسوی، کروبی و خاتمی ـ و تنی چند از تندرویان طرفدار فتنه در تاریخ سوم مرداد 1388 می‌نویسد، نظام را به شکنجه و سبُعیت (وحشیگری) و خشونت  متهم می‌کند و آورده است: «براستی إعمال شکنجه‌های مکرر در مورد کسانی که زیر لوای اسلام زندگی می‌کنند با توسل به کدام اصل قانونی، شرعی و انسانی توجیه‌پذیر است؟ و چگونه با سکوت در قبال این همه خشونت و سبعیت، داد از رحمانی بودن نظامی سر داد که شریعت محمدی را راهنمای خویش قرار داده است؟»

انتصاب دیگر فردی است که در فتنه سال 1378 و نیز فتنه بزرگ سال 1388 حضور داشته و دستگیر شده است. به تصریح آقای فرجی دانا ایشان تا چند روز قبل از استیضاح در وزارت خانه تردد داشته است. (ظاهراً ایشان به‌عنوان مشاور معاون آموزشی در حال برنامه‌ریزی بوده است.) همچنین وی نیز ار امضاکنندگان نامه سوم مرداد 88 همراه با سران فتنه است.

انتصاب بعدی که رئیس یکی دیگر از دانشگاه‌های تهران است. در سال‌های اصلاحات ـ علیرغم اینکه ورود طیف رادیکال و افراطی تحکیم وحدت به دانشگاه ممنوع بوده است ـ به مجوز ایشان نشست این طیف و با ورود علی افشاری ـ ضد انقلاب فراری خارج‌نشین ـ برگزار می‌گردد. نیز در زمان ریاست ایشان بر همین دانشگاه بوده است که نشریه‌ای به امام زمان(عج) توهین می‌کند و با اعتراض نیروهای ارزشی دانشگاه، وزیر وقت، ایشان را عزل می‌کند. نیز در زمان مدیریت جدید ایشان مراسم بسیار ساختار شکنانه 16 آذر سال 1392 و با ورود ع.پ و سخنرانی ایشان در این دانشگاه برگزار شده است. دقت در پرونده برخی از افرادی که ایشان در آن دانشگاه نصب کرده است ـ مانند جانشین دانشگاه ـ حقایق زیادی را آشکار خواهد ساخت.

انتصاب دیگر مربوط  به سرپرست یکی از دانشگاه‌های شهرستانی است که حضور نامبرده در فتنه سال 1388 و سردمداری اعتراضات فتنه‌گرانه در آن دانشگاه کاملاً آشکار و زبانزد خاص و عام است.

 رئیس دانشگاه یکی از شهرهای شمالی گیلان انتصاب بعدی است. با تماسی که اینجانب با مسئولان امنیتی استان داشته‌ام، تصریح کرده‌اند که نصب ایشان به‌عنوان رئیس دانشگاه به صلاح نیست و در آینده باید منتظر ناآرامی و اغتشاش در دانشگاه بود.

از انتصابات دیگر ایشان سرپرست یکی دیگر از دانشگاه‌هاست که مجوز برگزاری جلسه ـ در زمان ریاست ایشان در این دانشگاه در زمان اصلاحات ـ به نفع غائله کوی دانشگاه تهران در سال 1378، برگزای همایش «جمهوری اسلامی تهدیدات و چالش‌ها» و بیان اظهارات ضد نظام در آن همایش، دادن مجوز برای برگزاری تجمع به حمایت از آغاجری و ... از مواردی است که در زمان ریاست ایشان بر دوره اصلاحات انجام گردیده است.

وابستگی شدید به عوامل فتنه، دخالت در فتنه سال‌های 1378 و 1388 و دستگیر شدن، نامگذاری کتابخانه مرکزی تأزه تاسیس دانشگاه به نام یک فرد طاغوتی و سکولار، حمایت از تشکل‌ها و نشریات تندرو، برگزاری شب شعر و هتاکی فرد تعلیقی در آن جلسه با حضور ایشان، انتصاب طلبه خلع لباس شده و بازداشتی فتنه 1388 به‌عنوان مدیر فرهنگی دانشگاه، توهین به محاسن و گفتن اینکه ریش مال حیوان است نه انسان، از جمله کارهایی است که یکی دیگر از منصوبان ایشان در دانشگاه‌ها انجام داده است.

2-برگرداندن افراد مسأله‌دار به دانشگاه

متأسفانه افرادی که از جهات گوناگون دچار مشکل، و از عنوان دانشجویی یا استادی سوء‌استفاده کرده و مرتکب جرائم مشهود ـ به‌ویژه جرائم اخلاقی ـ شده بودند و در دولت سابق اخراج گردیدند، به دانشگاه باز گشتند. معلوم نیست چرا برای مدیریت جدید وزارت علوم، امنیت اخلاقی دختران مردم در دانشگاه از اهمیت لازم برخوردار نیست.

برای نمونه، دانشجویی که مرتکب خلاف‌های متعدد اخلاقی شده بود، نیز تعدادی از افراد استادنما که متأسفانه به بهانه‌های گوناگون متعرض دختران مردم در دانشگاه می‌شدند و نیز استادی که با چند دختر رابطه داشته و منجر به خودکشی آنها شده بود، پس از اخراج در دولت سابق دوباره به دانشگاه برگشته‌اند. پیگیری گوناگون برخی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در اعتراض به این امر هنوز به نتیجه کامل خود نرسیده است.

3-دانشجویان ستاره‌دار

یکی از مواردی که وزارت علوم دولت جدید انجام داده است، برگرداندن 400 نفر ـ به ادعای آقای توفیقی ـ از دانشجویان دارای مشکل و به اصطلاح ستاره‌دار و محروم از تحصیل به دانشگاه بوده است.

دانشجویانی که در کنکور شرکت می‌کنند، اکثریت قریب به اتفاق آنها پس از قبولی در کنکور وارد دانشگاه‌های سراسر کشور می‌شوند، اما ممکن است پرونده برخی از آنها که تعدادشان در جمعیت میلیونی شرکت‌کننده در کنکور کمتر از چند صدنفر است، مورد بررسی قرار گیرد. افرادی که احتمالاً دارای مشکل (مانند مشکلات اخلاقی و یا عضویت در گروه‌های سیاسی افراطی و محارب) باشند، در زمان اصلاحات، کنار نام آنها ستاره‌ای گذاشته می‌شده است (به چنین افرادی از زمان اصلاحات، دانشجویان ستاره‌دار گفته می‌شده است) و چنین افرادی با دادن تعهد به هیئت مرکزی گزینش دانشجو وارد دانشگاه شده و مشغول به تحصیل می‌شدند. (بنابراین، دانشجوی ستاره‌دار محروم از تحصیل نداشته‌ایم تا اینکه ادعا گردد 400 نفر از آنها به دانشگاه‌ها برگردانده شدند) اما برخی بسیار محدود ـ که تعدادشان در هر سال کمتر از چند ده نفر است ـ که به‌صورت یقینی دارای مشکل اخلاقی بوده ـ به‌طوری که مشهور به آن باشند ـ و یا عضو گروهک‌های افراطی و محارب باشند، از ورود آنها به دانشگاه جلوگیری می‌شود.

ادعای وزارت علوم دولت یازدهم این است که 400 نفر از دانشجویان ستاره‌دار را به دانشگاه برگردانده است، در حالی که مطابق توضیح مسئولین سازمان سنجش کشور و نیز مسئولان دیگر در کمیسیون آموزش و تحقیقات، اولاً: ستاره‌دار کردن دانشجو از زمان اصلاحات آغاز شده است، و ثانیاً: هیچگاه دانشجوی ستارده‌دار، محروم از تحصیل نمی‌شود تا اینکه کسی بخواهد آنها را به دانشگاه برگرداند.

در واقع، وزارت علوم دولت یازدهم افرادی را که به‌صورت یقینی دارای مشکل اخلاقی و نیز عضویت یا طرفداری از گروه‌های افراطی بوده‌اند را به دانشگاه برگردانده است. برخی از مسئولان وزارت علوم که خود از فعالان و هواداران فتنه سال 88 بودند به محض استقرار در وزارت علوم ضمن تغییر مسئولان این وزارتخانه و رؤسای برخی از دانشگاه‌ها اقدام به فراخوان دانشجویان فوق نموده و با درخواست پرونده آنان زمینه تحصیل چنین افرادی را فراهم کرده‌اند.

جهت رسیدگی به این مسأله آقای فرجی دانا به اتفاق مسئولین مربوطه به کمیسیون آموزش و تحقیقات دعوت شدند، در گزارشی که آقای وزیر علوم داده بود، تصریح کرده است که تعداد این افراد، 400 نفر نبوده‌ است، بلکه 126 نفر به دانشگاه برگشته اند. (در حالی که سرپرست قبلی وزارت علوم و مشاور آقای فرجی دانا یعنی آقای توفیقی اعلام کرده بود که ما 400 نفر را برگرداندیم.)

جالب آن است که در جلسه روز یکشنبه 19 آبان سال گذشته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، معاونان وزارت اطلاعات، تأکید کرده‌اند که نسبت به دانشجویان فوق از ما استعلام جدیدی صورت نگرفته است.

در تاریخ 20 آذرماه جهت انجام وظیفه نظارتی خود و رسیدگی به موضوع و کشف حقیقت، به اتفاق دو نماینده مجلس دیگر از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، به هیأت مرکزی جذب دانشجو رفته و برخی از پرونده دانشجویان مذکور را مطالعه کردیم، و بسیار جای تأسف دارد که علیرغم اینکه چند بار استعلام شده و پاسخ آنها منفی بوده است، باز هم مسئولین وزارت علوم، چنین افرادی را به دانشگاه برگردانده‌اند. قرار جلسه بعدی برای بررسی پرونده‌های باقیمانده با مسئولآن هیأت مرکزی جذب دانشجو گذاشته می‌شود، اما متأسفانه ملاحظه نمودیم که قبل از وقت مقرر برای جلسه بعدی دبیر هیئت مرکزی جذب دانشجو اعلام کرده است که شما حق ندارید این پرونده‌ها را مطالعه کنید! علیرغم اینکه نظارت، یکی از حقوق نمایندگان است، تذکرات و پیگیری‌های ما از طریق وزیر و معاونان ایشان به جایی نرسید و ناچار شدیم به کمیسیون اصل نود مجلس ـ نسبت به مانع شدن آنها از اعمال حق نظارتی نمایندگان مجلس ـ شکایت کنیم، در تاریخ 16 بهمن در جلسه‌ای که به اتفاق چند نماینده مجلس و آقای فرجی دانا و معاونان مربوطه در کمیسیون اصل نود مجلس تشکیل گردید، موضوع شکایت و پاسخ وزیر و معاونان آنها مطرح و در انتها رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی اعتراض و شکایت نمایندگان را وارد دانسته است.

جالب آن است که به تصریح آقای فرجی دانا و نیز دبیر هیأت مرکزی جذب دانشجو، وزارت علوم دولت جدید در سال 1392 نیز در مقطع تحصیلات تکمیلی، 28 نفر را محروم از تحصیل (و به اصطلاح آنها ستاره‌دار) کرده است.

مناسب است که در اینجا به برخی محدود از 126 نفر از دانشجویان محروم از تحصیل که وزارت علوم دولت یازدهم آنها را برخلاف قانون به دانشگاه‌ها برگردانده است، اشاره کنیم:

(ادامه مطلب در پست بعدی)

دیدگاه ها

ارسال کردن دیدگاه جدید

پرسش امنیتی
این سئوال امنیتی جهت جلوگیری از تکمیل فرم توسط نرم افزارها می باشد.
Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر فوق را تایپ نمایید.