امروز: سه شنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۹

کلام رهبر

امام خامنه ای: مکتب سياسى امام داراى شاخص هايى است. شاخص اول: در مکتب سياسى امام، معنويت با سياست در هم تنيده است. شاخص دوم، اعتقاد راسخ و صادقانه به نقش مردم است؛ شاخص سوم، نگاه بين‏ المللى و جهانىِ اين مکتب است. شاخص مهم ديگر مکتب سياسى امام بزرگوار ما پاسدارى از ارزشهاست، که مظهر آن را امام بزرگوار در تبيين مسأله‏ ى ولايت ‏فقيه روشن کردند.آخرين نکته، مسئله عدالت اجتماعي است

امام محمد باقر عليه‌السلام : «سخن نيک را از هر کسي، هر چند به آن عمل نکند فرا گيريد.»
خانه

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گردهمایی انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، ضمن تشریح رویدادهای ژنو به مسائل داخلی کشور پرداخت.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اردوی جهاد اکبر انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های کشور به توهین‌های مقامات آمریکایی اشاره کرد و گفت: من نمی‌خواهم این را مطرح کنم که جمهوریت چیست و استقلال چیست؟ بلکه در مورد مباحث روز سخن می‌گویم. قبل از هرچیزی یک سؤال دارم و آن اینکه، چرا جان کری، شرمن و اوباما که تا یک سال پیش با وجود تحریم‌ها این حرف‌ها را نمی‌زدند حالا جرئت کرده‌اند که هرچه دل‌شان بخواهد به ما بگویند؟

وی افزود: همه اینها دلایلش برمی‌گردد به توافق‌نامه ژنو و برداشت من این است که این توافق‌نامه به عزت و استقلال ما ضربه زده است و رهبر انقلاب هم به همین دلیل در صحبت‌های اخیرشان به استقلال تأکید داشته‌اند.

*مقدمات ژنو در نیویورک بسته شد

نماینده مردم تهران در مجلس در خصوص مقدمات توافق‌نامه ژنو، اظهار داشت: در واقع توافق‌نامه ژنو زمینه‌اش در سفر رئیس‌جمهور به نیویورک بسته شد، همان سفری که دو مورد از آن را مقام معظم رهبری روی آن دست گذاشتند و نقد کردند، یکی تلفن و تماسی که اوباما با رئیس‌جمهور تلفنی صحبت کردند و دیگری طولانی شدن صحبت‌ها با جان کری بود و مقام معظم رهبری فرمودند که بخشی از آن اشتباه بود.

وی ادامه داد: اما سؤال اینجاست که دلیل پای مذاکره آمدن آمریکا چه بود؟ آنها از سر ضعف پای مذاکره آمدند یا ما از سر ضعف پای مذاکره رفتیم؟ متأسفانه بعضی می‌گویند از ضعف ما بوده که پای میز مذاکره نشستیم، اما پاسخ اصلی این است که آنها از سر ضعف پای مذاکره آمدند. دلیلش را با مثالی از سوریه می‌گویم.

*آمریکا در کشور خودش تحقیر شده است

نبویان در تشریح چرایی آمدن آمریکا سر میز مذاکره، افزود: برای سوریه خواب‌های بسیاری دیده شده بود. از چندین کشور جهان تروریست فرستادند مانند اردن، قطر، آمریکا، عربستان و...، و اسرائیل صریحاً اعلام کرده بود که اولین گام ما زدن سوریه است و دومین گام زدن ایران. در واقع ما برای سوریه هزینه نمی‌دهیم بلکه سوریه برای ما هزینه می‌دهد.

"اول انقلاب همه کشورها پایتخت آمریکا بودند، اما اکنون آمریکا در کشور خودش تحقیر شده است تا جایی که سیدحسن نصرالله می‌گوید اگر آمریکا می‌تواند بیاید یک وجب از خاک سوریه را اشغال کند".

*هدیه مستشار آمریکایی در هنگام فرار به شاه چه بود؟

نبویان پیرامون تحقیر آمریکا و از سر ضعف پای مذاکره آمدنش هم توضیح داد: رئیس‌جمهور می‌گفت که از روزی که به نیویورک سفر کردم اوباما 5 بار تقاضای ملاقات با من را داشت. شبی که رسیدیم به نیویورک نیم ساعت بعد، از کاخ سفید تماس گرفتند برای ملاقات با اوباما درخواست دادند که ما قبول نکردیم. فردای آن روز خبرنگار آمریکایی در سؤالش از روحانی پرسید: چرا شما اوباما را تحقیر می‌کنید و با او ملاقات نمی‌کنید؟ اینها همان‌هایی هستند که ایران را تحقیر می کردند، اما حالا خودشان تحقیر شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال 45 هزار مستشار آمریکایی در ایران بودند. یکی از آن مستشاران که بخش نفت در اختیار او بود؛ زمانی که انقلاب نزدیک پیروزی رسیده بود داشت فرار می‌کرد. شاه دستور داد که به آن یک قالیچه باارزش هدیه بدهند و او هم بسته‌ای به‌عنوان هدیه به شاه فرستاد. زمانی که بسته را باز کردند در آن دستمال کاغذی‌های توالتی است که این نامرد خودش را با آنها پاک کرده برای شاه فرستاد، یعنی این‌گونه بالاترین مقام یک کشور را تحقیر می‌کردند.

*نحوه برقراری تماس تلفنی روحانی و اوباما

نماینده مردم تهران در مجلس در تشریح تماس تلفنی روحانی با اوباما، گفت: آقای ظریف در این رابطه گفته است: "از صبح در روز جمعه پنج بار دیگر هم تماس گرفت که حداقل یک سلام با اوباما داشته باشید." که این فقط به این علت بود که بگویند ما از اینها شکست نخورده‌ایم. لذا می‌بینید بعد از تلفن بلافاصله اوباما پشت تریبون رفت و به کل دنیا اعلام کرد که ما با رژیم ایران مذاکره کردیم. بر این اساس می‌بینید که ما به اینها نیاز داریم یا آنها به ما نیاز دارند؟ آمریکا زمانی که افغانستان و عراق را گرفت ایران در محاصره آمریکا قرار گرفت که بعضی‌ها آن‌قدر از این وضعیت ترسیده بودند که احساس کردند کار تمام شده است.

نبویان ادامه داد: در آن وضعیت حساس که آمریکا می‌خواست کار را تمام کند، در همان زمان ایران اعلام کرد: ما وسیله‌ای را که خود آمریکا را بزند، نداریم و الحمدلله سربازانتان را آوردید بیخ گوش ما که اسلحه ما به شما برسد. عراق، سوریه، حزب‌الله و حماس اینها قوت منطقه‌ای ایران هستند.

وی در رابطه با محتوای تلفن روحانی با اوباما طبق توضیح خود آقای روحانی، تشریح کرد: پس از سلام، آقای روحانی به اوباما گفت: "من وزیر خارجه خودم را مأمور کردم که در بحث هسته‌ای بیاید" و اوباما هم گفت که "جان کری را مأمور کرده است". اوباما می‌خواست وارد بحث سوریه شود، اما روحانی مخالفت کرد و گفت بحث فقط هسته‌ای است.

نماینده مردم تهران در مجلس در بیان اتفاقات ژنو1 از زبان عراقچی تصریح کرد: زمینه این توافق‌نامه در همان سفر بسته شد و رسید به ژنو1 و ژنو2 و در نهایت ژنو3 که به بیرون آمد.در ژنو1 طرحی در مقابل 1+5 برده شده بود.

وی با تأکید بر اینکه آمریکا عضو مهم 1+5 است، گفت: روحانی در کتاب "امنیت ملی، دیپلماسی هسته‌ای" می‌گوید: "آنها که کسی نیستند و فقط آمریکا است".

*بازی برد ــ برد در ژنو

نبویان 3 مؤلفه طرح برده‌شده به 1+5 در ژنو1 را گام اول، گام نهایی و در نهایت هدف از مذاکرات دانست که این مؤلفه‌ها باید روشن شود که چه‌چیزی را می‌خواهیم و هدف از مذاکرات چیست.

این نماینده مجلس هدف از مذاکرات را یک بازی برد ــ برد دانست و گفت: برد آنها این بود که یقین پیدا کنند که ایران به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیست و برد ما در دو نکته مهم است.

نبویان در توضیح این دو نکته ادامه داد: یکی از این نکات این است که بتوانیم پرونده هسته‌ای ما را که از آژانس به شورای امنیت بردند، برگردانیم و عادی کنیم که علت اهمیت آن این است که بیش از 5 قطع‌نامه علیه ما صادر شده که تقریباً کمرشکن‌ترین تحریم‌های ما زیر سر شورای امنیت است.

*ظریف گفت: "تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا کاغذپاره‌ای بیش نیست"

"600 نفر از شخصیت‌های ما را تحریم کردند. نفت ما را کامل تحریم کردند و بانک‌ها و کشتی‌رانی و هواپیمایی ما را تحریم کردند که اجرای این تحریم‌ها برای کل کشورهای جهان الزام‌آور است".

وی تحریم‌ها را به دو دسته یک‌جانبه و بین‌المللی تقسیم کرد و افزود: تحریم‌های بین‌المللی، تحریم‌های سنگینی  از طرف شورای امنیت هستند که اجرای آن برای همه کشورها الزام‌آور است و تحریم‌های یک‌جانبه، تحریم‌هایی هستند که آمریکا علاوه بر تحریم‌هایی که وجود دارد باز تحریم کرده‌اند که این تحریم‌ها با همکاری اتحادیه اروپاست.

نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: ظریف در مجلس در این باره گفت: "از این دو نوع، تحریمی که برای ایران خیلی مشکل‌آفرین است، تحریم‌های شورای امنیت است که تقریباً تمام چیزهای ما را تحریم کرده‌اند. تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا کاغذپاره‌ای بیش نیست".

نبویان تحریم‌های نفتی و بانکی را از مهم‌ترین تحریم‌های ایران دانست و خاطرنشان کرد: اولین برد ما این بود که ما بتوانیم پرونده خودمان را از شورای امنیت به آژانس برگردانیم تا به حالت عادی برگردد که تحریم‌ها شکسته شود.

وی در تعریف تحریم نفتی، گفت: بودجه سال 93 در مجلس 793 هزار میلیارد تومان بسته شده است. بودجه دو بخش دارد که یک بخش آن مربوط می‌شود به شرکت‌های دولتی و یک بخش دیگر هم بودجه عمومی است که حقوق کارمندان یک سال کل کشور، بودجه عمرانی یک سال کل کشور و بودجه حوادث غیرطبیعی را شامل می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: دولت باید برای بودجه پول داشته باشد و منبع دولت باید مشخص شود. همان‌طور که مصارف و هزینه‌ها مشخص است، دولت پول خود را از فروش نفت به دست می‌آورد. بودجه ما متأسفانه وابسته به نفت و مایعات گازی و مالیات‌هاست که امسال دولت حدوداً 20 هزار میلیارد تومان در این لایحه جدید به بودجه اضافه کرده است.

"بخش دیگری از این منابع مالی دولت، در آزاد کردن واردات ماشین به دست می‌آید و بخش دیگر، صادارات غیرنفتی مثل پسته و زعفران است و اوراق قرضه که با فروش اوراق مشارکت از مردم پول می‌گیرند، از دیگر منابع مالی دولت محسوب می‌شود".

*فروش نفت در دوران احمدی‌نژاد چگونه بود؟

نبویان ادامه داد: سال گذشته 49 درصد بودجه ما وابسته به نفت بود، یعنی حدوداً 50 درصد پول کشور با فروش نفت به دست می‌آمد. ما برای اینکه بودجه خودمان را به دست می‌آوردیم باید روزانه 2 میلیون و 700 هزار بشکه نفت می‌فروختیم.

وی افزود: بدون مبالغه از تیرماه سال 91 تاکنون آمریکا اجازه نداده که یک کشتی خارجی به اسکله ما بیاید و یک قطره نفت بخرد. ما با چنین دشمن وحشی که از بعد انقلاب جنایت‌های زیادی کرده، چطور باید مواجه شویم؟

*دولت احمدی‌نژاد در زمان تحریم چگونه نفت می‌فروخت

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به نحوه فروش نفت در زمان احمدی‌نژاد گفت: در اواخر دولت احمدی‌نژاد چند تن از وزیران در جلسات غیرعلنی اشک می‌ریختند و می‌گفتند: نمایندگان مجلس، شما که می‌دانید وضع ما چگونه است، چرا در جلسات علنی این‌گونه حرف می‌زنید؟ آقای قاسمی می‌گفت: ما مجبوریم خودمان نفت ببریم. به کشتی‌های خارجی اجازه نمی‌دهند و جمهوری اسلامی هم بیشتر از یک کشتی ندارد که این باعث شد زمانی که می‌خواستیم یک محموله نفت به کره‌جنوبی برسانیم تا زمانی که برگردد دو ماه طول کشید.

وی در رابطه با "ما باید روزانه 2 میلیون و 700 هزار بشکه نفت می‌فروختیم تا پول بودجه را به دست بیاوریم" اظهار داشت: قبل از تیرماه که ما آزادتر می‌فروختیم تا بعد از تیرماه که آمریکا فضا را کاملاً بست حدوداً یک میلیون بشکه توانستیم صادر کنیم. اکنون آمار ما 650 تا 700 هزار است، یعنی حدوداً 200 الی 300 هزار که می‌شود حدوداً 900 الی 1 میلیون بشکه و بقیه مایعات گازی بوده است.

*تحریم‌های بانکی مهم‌تر از تحریم نفتی است

نبویان تحریم بانکی را مهم‌تر از تحریم‌های نفتی دانست و آن را با ذکر مثالی این‌گونه توضیح داد: فردا اول برج است و برای کارمندان فیش آمده که حقوق بگیرند و بازار هم با چک کار می‌کند و فردا به بانک می‌روند تا پول بگیرند که می‌بینند همه بانک‌های شهر تعطیل است.

*از تیرماه سال 91 آمریکا همه بانک‌های دنیا را به‌روی ما تعطیل کرد

"اگر یک هفته یا یک ماه همه بانک‌های ایران تعطیل باشد چه آسیبی به کشور می‌زند؟ از تیرماه سال 91 آمریکا همه بانک‌های دنیا را به‌روی ما تعطیل کرد. در نتیجه ما نمی‌توانیم حتی یک دلار را به‌صورت بانکی جابه‌جا کنیم".

نماینده مردم تهران در مجلس به مراحلی اشاره کرد که حسینی وزیر اقتصاد دولت احمدی‌نژاد در جلسات غیرعلنی مجلس گفته بود: ما اگر 2 میلیون و 700 هزار بشکه نفت بفروشیم با فقط صد دلار پول نفت روزانه 270 میلیون دلار پول می‌شود که نمی‌توان آن را در چمدان ریخت و باید بانکی جابه‌جا شود. آقای حسینی گفت: "ما تنها توانستیم نصف پول‌های خودمان را وارد کنیم".

*دلیل گران شدن مرغ در سال گذشته

نبویان درباره تغییرات قیمت در ماه رمضان سال گذشته، گفت: علت تغییر قیمت مرغ در ماه رمضان سال پیش این بود که ما مرغ خریده بودیم و کشتی حامل آن به آب‌های خلیج‌فارس آمده بود و 6 ماه می‌چرخید و از ما حق دموراژ که روزانه 25 هزار دلار است می‌گرفت، اما در نهایت کشتی را نتوانستیم تخلیه کنیم چون پول را نتوانستیم دست فروشنده‌اش برسانیم.

*چین و روسیه چهار سال است که نگذاشته‌اند آمریکا در شورای امنیت علیه ما قطعنامه جدیدی صادر کند

"حسینی بیان کرد که اگر 20 میلیون دلار را می‌خواستیم جا‌به‌جا کنیم باید 4 دست عوض می‌کردیم و به واسطه‌ها می‌دادیم که در این بین هم مقداری از آن از دست می‌رفت. آقای حسینی گفت: از ارمنستان هزار تن مرغ خریده بودیم، اما چون نتوانستیم پول را به دست فروشنده برسانیم نتوانستیم آن را وارد کنیم".

وی ادامه داد: اواخر دولت  احمدی‌نژاد، حسینی به فروش نفت و وارد کردن پول مسلط شده بود، به‌عنوان مثال سوریه برای ما مهم است پس چرا ما نسبت به ترکیه که علیه سوریه کار می‌کرد اقدامی نکردیم، چون یک بانک در ترکیه برای ما کار می‌کرد که آن هم به‌اسم ما نبود و به‌اسم خودشان بود، اما آمریکا اکنون که با ترکیه یک‌دست نیست به این بانک گیر داده که تو برای ایران کار می‌کردی. اواخر دولت آقای احمدی‌نژاد، پوتین مستقیماً رئیس کل بانک مرکزی خود را فرستاد. چین و روسیه نزدیک چهار سال است که نگذاشته‌اند آمریکا در شورای امنیت علیه ما قطعنامه جدیدی صادر کند.

*وزیر نفت و اقتصاد دولت احمدی‌نژاد در آخر کارشان راه دور زدن تحریم‌ها را آموخته‌ بودند

"چین خودش یک چک ده میلیارد دلاری به حساب ما واریز کرد که این پول خودمان بود، اما بانکی نمی‌داد، اما ما راهش را پیدا کرده بودیم و به همین علت آقای قاسمی موفق شده بود. دولت جدید در این 6 ماه حدوداً 2 هزار و 600 مدیر را جابه‌جا کرد. در دولت افرادی که منسوب به احمدی‌نژاد و وزیرهایش هستند عزل می‌شوند، اما دولتی که این‌طور است از قاسمی به وزارت نفت دعوت کرد تا از او برای فروش نفت کمک بگیرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به "طرحی که در ژنو1 به 1+5 بردیم دارای 3 مؤلفه گام اول، گام نهایی و هدف از مذاکره بود، گفت: من عضو کمیسیون آموزش هستم و ربطی به هسته‌ای که مربوط به کمیسیون امنیت است، ندارد اما چون بحث ملی بود من در جلساتی که کمیسیون امنیت ملی به وزارت خارجه رفتند همراه با 3 نفر از اعضای کمیسیون آموزش، در این جلسات شرکت کردم چون می‌خواستیم ببینیم در ژنو2 چه گذشته است.

نبویان در توضیح جلسه‌ای که حضور پیدا کرده بود، توضیح داد: در آن جلسه قائم‌مقام آقای ظریف و آقای عراقچی حضور داشتند و بعد آقای ظریف هم ملحق شد. در این جلسه گفته شد: در ژنو2 در ابتدا که وارد شدیم صبح بود و آقای ظریف و خانم اشتون در یک صبحانه کاری شرکت کردند.

وی اضافه کرد: خانم اشتون همان ابتدا متنی را روی میز گذاشت و گفت: "در ژنو1 ما با هم به توافق رسیدیم و این متنی که باید امضا کنید، است." شماره‌ای که ما روی این متن می‌گذاریم شماره یک است. این متن پیش‌نویس اروپائیان بود و آنها این متن را تهیه کرده بودند که آقای ظریف اعتراض کرد و خانم اشتون عقب‌نشینی کرد و قرار شد روی این متن پیش‌نویس اروپائیان توافق انجام نشود.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود:  با وندی شرمن که در مصاحبه اخیر درباره ایران این‌گونه گفته بود: "فریب و خیانت منحصر در ایرانیان است" وارد مذاکره شدیم. ما با چنین افرادی با این دیدگاه‌ها نسبت به ایران وارد مذاکره شده‌ایم. با این شرایط  آیا می‌توان به آنها رویکرد مثبت داشت؟ حاصل آن مذاکره 90 درصد موافقت و 10 درصد مخالفت در زمانی کوتاه و باسرعت بود.

نبویان با انتقاد از سرعت بالای مذاکرات، به توضیح رویدادهای ژنو پرداخت و اظهار داشت: شرمن با جان کری تماس گرفت تا بیاید و کار را تمام کنند و عصر جمعه کری وارد ژنو شد. شب آن روز جلسه‌ای برپا شد و کری گفت صبح همان روز با نتانیاهو جلسه داشته و هنوز گوشش از فریادهای او زنگ می‌زند. منظور او از این صحبت‌ها، ناراضی بودن اسرائیلی‌ها از توافق بود. صبح جمعه فابیوس وزیر خارجه فرانسه، متن دوم که با توافق آمریکایی‌ها تنظیم شده بود را دید و زیر 3 مورد خط کشید و گفت که با این موارد مخالف است و متن سومی تهیه شد که در ژنو3 امضا شد.

*ظریف گفت که اگر استیضاح شوم هم محرمانه‌ها را نمی‌گویم

وی با اشاره به حضور ظریف در مجلس برای ارائه گزارش ژنو، افزود: بعد از صحبت‌های عراقچی آقای ظریف وارد شد. رئیس کمیسیون امنیت مجلس، آقای بروجردی از آقای ظریف پرسید: "90 درصد توافق، 10 درصد مخالفت، 3 مورد که حذف شد، چه بود؟ " و وی پاسخ داد: "اینها از موارد محرمانه است و حق دانستن ندارید. نهایت چیست؟ من را در مجلس استیضاح می‌کنید؟ من یک کلمه نخواهم گفت".

*عراقچی به من گفت 9 صفحه از توافق‌نامه محرمانه است

این نماینده مجلس در تبیین صحبت‌هایش، گفت: من 2 هفته پیش با آقای عراقچی جلسه داشتم. گفتم: "آقای عراقچی، دوباره 27 صفحه توافق جدید کردید" و وی گفت: "9 صفحه محرمانه است". چرا اصرار دارند که هیچ‌کس نفهمد؟ در حالی که آنها به همه گفتند و مردم و مجلس‌شان باخبر هستند.

نبویان به نکاتی که به ظریف یادآوری کرده بود، اشاره کرد و افزود: اول اینکه آیا حق قانونی ما نمایندگان مجلس است که مطلع باشیم یا خیر؟ اگر نیست ما برویم و اگر هست که هست.

وی تصریح کرد: طبق قانون داخلی مجلس و قانون اساسی حق با ماست و به چه حقی، حق قانونی ما را از ما سلب می‌کنید و دوم اینکه آقای ظریف می‌دانم ناراحت می‌شوید اما گوش بدهید و حق را با ما بدانید که با شما محتاطانه رفتار کنیم. دوم اینکه سال 82 که همه‌چیز ما را تعلیق کردند و 12 آبان رهبر انقلاب فرمودند که کشورمان 2 سال عقب افتاد، آن تیم چه‌کسانی بودند؟ و آخر اینکه آقای ظریف، پشت درهای بسته مذاکره می‌کنید به همان زبان انگلیسی بسیار درست و خوب است، اما  چرا بعد از مذاکرات، زمانی که همه دور و اطراف شما را گرفته‌اند شما که نماینده ایران و وزیر خارجه هستید، چرا به‌زبان انگلیسی صحبت می‌کنید؟

*استدلال‌های ظریف برای انگلیسی مذاکره و مصاحبه کردن

نبویان در اهمیت زبان فارسی و نیز رفتار دیپلماتیک هیئت دولت، تأکید کرد: هویت ملی ما را حفظ کنید و فارسی صحبت کنید. آنجا نگفتم، اما چرا در داخل ایران آقای زنگنه از روی متن انگلیسی می‌خواند؟ آقای ظریف می‌دانید چه پیامی را به دنیا منتقل می‌کنید؟ زبان انگلیسی با کلاس است؟ اینها بحران هویت است. بچه من هنوز زبان ادبیات فارسی بلد نیست و مجبورم او را زبانکده ببرم.

وی افزود: آقای ظریف در پاسخ من گفت: "حاج آقا، زمانی که مصاحبه می‌کنم خبرنگاران 2 دسته‌اند. عده‌ای از ایران آمدند و فارسی سؤال می‌کنند و من فارسی جواب می‌دهم، اما وقتی خبرنگاری انگلیسی سؤال می‌کند، خوب، من مجبور هستم انگلیسی جواب بدهم" که به وی پاسخ دادم: "به چه جبری؟" و آقای ظریف گفت: "من اگر فارسی جواب بدهم حرف من منتقل نمی‌شود."  گفتم: مترجم ببرید. گفت: حاج آقا، خیالتان را جمع کنم، اصلاً با ترجمه 50 درصد حرف منتقل نمی‌شود. گفتم: "اجازه هست من نکته دیگری بگویم. از همان اول حضرت آقا، آقای هاشمی و خاتمی رفته‌اند و مترجم برده‌اند. پس اصلاً مشکل ما با دنیای غرب این است که آنها 50 درصد حرف‌های ما را نمی‌فهمند" که وی گفت: "اتفاقاً حاج آقا همین‌طور است".

این نماینده مجلس این‌طور از صحبت‌هایش استنباط کرد که پس ما هم 50 درصد حرف اوباما را نمی‌فهمیم. در جمع 100 درصد حرف هم را نمی‌فهمیم. اگر خبرنگاری از چین از آقای رئیس سؤال کند او که دیگر نمی‌تواند چینی پاسخ بدهد. پس چگونه حرف‌ها به آقای ظریف منتقل می‌شود؟

نبویان گفت: حال می‌خواهم ابعاد متن ژنو3 را برای شما توضیح بدهم. ببینید آیا استقلال و عزت ما حفظ شد؟ چرا اصرار دارند محرمانه باقی بماند؟ زمانی که متن را بخوانم شما جواب این سؤالات را خواهید گرفت.

وی توافق‌نامه را 5 بخش معرفی کرد: 1 ــ مقدمه 2 ــ گام اول 3 ــ گام میانی 4 ــ گام نهایی و 5 ــ نتیجه نهایی.

این نماینده مجلس برای شروع از مقدمه آغاز کرد و بیان کرد: ژنو بیست و چهار نوامبر 2013 ، یک‌شنبه 3 آذر 1392 بود. اسم توافق‌نامه ژنو "طرح مشترک عمل" گذاشته‌ شده ‌است و این در حالی است که طبق اصل 72 قانون اساسی هر تعهد و توافق‌نامه و... باید ابتدا به مجلس آورده‌ شود؛ اما این گروه برای اینکه این توافق‌نامه را به مجلس نیاورند این اسم را برای آن انتخاب کردند در حالی که سر تا پای آن تعهد است! جای آن است این مثال را بیاوریم که گربه‌ای از محل کبابی رد می‌شد، کباب‌پز بلال بلال کرد تا گربه برود اما آیا اگر اسم عوض شود بو هم عوض می‌شود؟!!

*هرجا ضربه خوردیم به‌خاطر شرط 2طرفه بودن بود

نبویان هدف از این مذاکرات را رسیدن به یک راه‌حل جامع مورد توافق 2 طرف دانست و گفت: باید یقین پیدا شود که برنامه هسته‌ای ایران منحصراً صلح‌آمیز است و جای این سؤال است که آمریکا چه‌زمانی یقین پیدا می‌کند؟! هرچه به این مملکت ضربه زده‌ شده به‌خاطر واژه "mutheri" است به‌معنای دوطرفه؛ متأسفانه توافق نامه‌ای را امضا کردند که قرار بر این شد که هر کار کوچک و بزرگ علم هسته‌ای کشورمان بر اساس اجازه آمریکا باشد و هیچ بخشی نماند که بدون اجازه آمریکا بتوان کاری کرد!

به‌طور مثال سال 82 تضمین دادیم و همه‌چیز را تعلیق کردند؛ این زمانی است که ما " تضمین عینی" دادیم و آنها تضمین نامتوازن و مبهم "تضمین محکم" دادند. همان زمان که ما تعلیق بودیم "یوشکا فیشر" وزارت خارجه آلمان گفت: شما تنها متوقف کردید درحالی که باید سه مرحله را انجام می‌دادید؛ توقف و تعلیق، جداسازی اجزای هسته‌ای و تخریب کامل، ما آن‌گاه یقین می‌کنیم! او افزود: حال باید بین خودمان تذکر بدهیم: "اِنَّ العِزَّة لِلّهِ جَمیعاً" و "ایتتقون عندهم العزة عند العزة للّه و لرسوله و للمؤمنین" آیا نزد کفار عزت را می‌جویید؟ آیا  زمان آن نیست که به این باور برسیم؟!

وی در توضیح گام اول گفت: عناصر گام اول تعهدنامه: ایران چه تعهداتی دارد؟ گام اول زمان‌دار و شش‌ماهه است، در گام اول 28 تعهد دادیم که در حال انجام دادن آن هستیم، در این متن بلافاصله گفته شده است که این شش ماه قابل تمدید است، این مطلب را می‌توان از لفظ "اولین شش ماه " نیز دریافت.

*تشریح 28 بند توافق‌نامه ژنو

نماینده مردم تهران در ادامه سخنانش به تشریح 28 تعهد پرداخت و اظهار داشت: در این مرحله تمام مواد غنی‌سازی 20 درصد باید نابود شود. نیمی از سوخت 20 درصد برای راکتور تهران و بقیه به 5 درصد تبدیل شود.

نبویان گفت: اگر کشور 270 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد و 10 تن اورانیوم 5 درصد و 20 هزار سانتریفیوژ داشته باشد به نقطه جهش می‌رسد و اگر بخواهد می‌تواند در عرض 2 هفته بمب درست کند، که ما تعهد کردیم این موارد را  نخواهیم رسید؛ جان کری بعد این تعهد گفت: اولین بار است که می‌توانیم امنیت اسرائیل را تأمین کنیم.

2. بازفرآوری آن مواد نباید انجام شود.

3. ایران در این 6 ماه غنی‌سازی بیش از 5 درصد نباید داشته باشد.

4. هیچ پیشرفتی در تأسیسات غنی‌سازی نظنز انجام نگیرد، یعنی در طول 6 ماه به سانتریفیوژهایی که نصب شده ولی غنی‌سازی اورانیوم آنها فعال نشده گاز تزریق نشود. نبویان در نقد این بند گفت: سانتریفیوژرها تنها با تزریق گاز کار می‌کنند و از ما تعهد گرفتند که دیگر به آنها گاز تزریق نکنیم!

5. هیچ سانتریفیوژر جدیدی در نطنز نصب نشود.

6. در اولین 6 ماه ایران در مقام تعیین سانتریفیوژها در نطنز از همان نسل قبل جایگزین. نبویان در توضیح این بند گفت: این در حالی است که نسل دوم از نسل فعلی که داریم چهار برابر بیشتر کار می‌کند و از ما تعهد گرفتند حتی یک عدد دیگر هم نسل دوم جایگزین نکنیم.

7. هیچ پیشرفتی در تأسیسات سوخت فردو انجام نگیرد.

8. ظرفیت غنی‌‌سازی در فردو افزایش نیابد.

9. سه‌چهارم فردو را تعطیل کردند.

10. بین آبشارهای فردو ارتباط برقرار نشود.

11. در طول اولین 6ماهه ایران در فردو سانتریفیوژر جایگزین کند و نسل دوم نصب نشود. او در توضیحات خود گفت رهبر انقلاب فرمودند: در جزئیات این مذاکرات دخالت نمی‌کنیم لیکن یک خطوط قرمزی وجود دارد، این حدود باید رعایت شود، این را گفتیم و موظف‌اند این حدود را رعایت کنند".

12. ایران هیچ پیشرفتی در راکتور اراک ایجاد نمی‌کند. (ایران تعهد می‌دهد در مدت شش ماه اولاً این راکتور راه‌اندازی نمی‌شود، ثانیاً سوخت آب سنگین به راکتور تزریق نمی‌شود، ثالثاً سوخت اضافه آزمایش نمی‌شود، رابعاً سوخت بیشتر برای راکتور تولید نمی‌شود، خامساً اجزای باقی‌مانده راکتور نصب نمی‌شود.) این نماینده مجلس افزود: حال آن که آب سنگین اراک خط قرمز نظام بود ولی دادند رفت.

13. تبدیل مواد UF6 با غنای 5 درصد که اخیراً غنی شده است به اکسید تبدیل می‌شود، که نبویان در این باره گفت: الآن هفت تن 5 درصد داشتیم و نیاز به سه تن دیگر داشتیم و تعهد دادند یک گرم اضافه نشود.

14. مراکز جدید غنی‌سازی ایجاد نگردد.

15. فعالیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه بر اساس توافق‌نامه آزاد است حال آن که در توافق‌نامه تفسیری تعهد داده شد که این هم حق ایران نیست! در توجیه این بند گروه مذاکره گفتند فشار خیلی زیاد بود.

16. بازفرآوری و ساخت مکانی که توان بازفرآوری داشته باشد امکان پذیر نیست. نبویان در ادامه این بند توضیح داد: دو نوع بمب اتم وجود دارد، اورانیومی و پلوتونیومی؛ که آمریکا هر دو را در ژاپن امتحان کرده است؛ در پسماند 5 درصد، پلوتونیم وجود دارد که قابل استخراج است و ما حالا تعهد داده‌ایم قدمی در جهت بازفرآوری با وجود توانستن‌مان برنداریم، ایران حق ندارد یک گرم پلوتونیم فراوری کند.

17. نظارت‌های بیشتر بر همه گزارشات و اطلاعات هسته‌ای تأسیسات ایران در مدت سه ماه نخست.

18. توصیف و شرح هر ساختمانی که در هر سایت هسته‌ای وجود دارد.

19. توصیف میزان و سطح فعالیت‌هایی که در هر مکان مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای انجام می‌گیرد.

20. ارائه اطلاعات مربوط به معادن اورانیوم.

21. ارائه اطلاعات مربوط به کارخانه‌های تولید اورانیوم.

22. ارائه اطلاعات مربوط به مواد منبع موجود در ایران.

23. تصویب یک پرسش‌نامه به‌روز شده از اطلاعات طراحی راکتور اراک به آژانس.

24. برداشتن گام‌هایی در موافقت با آژانس در جهت اعمال پادمان نسبت به راکتور اراک. نبویان خاطرنشان کرد: نظارت‌هایی را پذیرفتیم که استقلال ما را زیر سؤال می‌برد.

25. زمانی که بازرسان آژانس برای راستی آزمایی اطلاعات موقت و سرزده و بازدید فیزیکی و بازدیدهای بدون اطلاع حضور ندارند، باید دسترسی مدیریت شده به کارگاه‌های سانتریفیوژ داشته‌باشند. نبویان در توضیح این بند گفت: این نظارت سرزده و بدون اطلاع سه بخش دارد و بخش سوم و مهم آن این است که دوربین‌ها به‌شکل آن‌لاین بر فعالیت‌های تأسیسات نظارت داشته باشند که امیدواریم این را در آن بخش محرمانه نپذیرفته باشند (یعنی در کاخ سفید بنشین و ایران را رصد کن).

26. بازرسان آژانس باید دسترسی مدیریت شده به کارگاه‌های ساخت سانتریفیوژر داشته باشند که در ادامه این بند آمده است تولید سانتریفیوژر ایران صرفاً مختص سانتریفیوژرهایی است که خراب شده است یعنی ایران حق تولید سانتریفیوژر جدید ندارد.

27. بازرسان آژانس باید دسترسی مدیریت شده به کارگاه‌های ساخت روتر سانتریفیوژر داشته باشند؛ نبویان در ادامه این بند گفت: و این صنعت را ما در مکان‌هایی تولید می‌کنیم که تانک‌های‌مان را تولید می‌کنیم و می‌دانید این یعنی چه؟!

28. بازرسان آژانس باید دسترسی مدیریت شده به معادن اورانیوم و کارگاه‌های تولید اورانیوم داشته باشند. این نماینده مجلس در توضیح این بند گفت: در پی این تعهد ما چه فناوری هسته‌‌ای برای ما ماند همچنان که در متن توافق‌نامه پیداست نصف تأسیسات نطنز و سه‌چهارم تأسیسات فردو و آب سنگین اراک به‌طور کامل و تأسیسات UCF اصفهان تعلیق و 98 درصد تولید سانتریفیوژر از کار باید بیفتد. او افزود: UCF اصفهان را پرسیدیم در توافق‌نامه که نیامده است؟ و گروه جوابمان داد: این از لوازم تعهد است.

نبویان در ارتباط با تعهداتی که ایران در ژنو داشت، گفت: این توافق‌نامه که اسم آن را عوض کردند پنج بخش مقدمه،گام اول، گام میانی، گام نهایی و نتیجه که نتیجه آخر چه می‌شود. در گام اول تعهدات ما را دیدید. در تعهدات تقریباً هسته‌ای را واگذار کردیم. نصف نظنز، سه‌چهارم فردو، آب سنگی اراک که خط قرمز رهبری بود و کل اراک را واگذار کردیم.

وی تأکید کرد: تولید سانتریفیوژ 97 درصد، UCF اصفهان و لوله‌های سوخت و همه را تعلیق کردیم، تنها چیزی که باقی مانده حق غنی‌سازی است.

*صدا و سیما در خصوص توافق‌نامه ژنو تحت فشار است

نماینده مجلس در خصوص دعوت مذاکره کنندگان برای مناظره، تصریح کرد: بنده چند بار به آقای ظریف و عراقچی گفته‌ام که بیایند و مناظره کنند، صادقانه و بدون هیچ‌گونه نگاه چپی و راستی چرا که ما ولایی هستیم و یک مسیر بیشتر نداریم.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: این مسئله اصلی کشور است و چند بار تقاضاکردم اما انجام ندادند. یک بار صادقانه بندهای آن را برای مردم بخوانند ولی این کار را نکردند. بنده چند بار در پارلمان به آنها گفتم متن توافق‌نامه را در تلویزیون بخوانند، اما این کار را نکردند چون تلویزیون آن‌قدر تحت فشار است که نمی‌توانند. تا حدی که گفتند: چرا حرف‌های اوباما، جان کری و شرمن را پخش می‌کنید، می‌ترسند که مخالف آنها باشد یا خلاف تعهدنامه باشد، وحشت دارند که چهره اوباما در ذهن مردم بدتر شود.

نبویان با بیان اینکه رهبری چندین بار گفته‌اند که دشمنی دشمن را از ذهن مردم پاک می‌کنند، اظهار داشت: صدا و سیما فوق‌العاده تحت فشار است. چون می‌گویند: مصلحت نیست که شما حرف بزنید. خوب، آقای عراقچی و ظریف، شما که همیشه در تلویزیون هستید، یک بار صادقانه برای مردم توافق‌نامه را بخوانید یعنی آن‌چه را امضا کردید، بیان کنید.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: از آقای عراقچی پرسیدم حق غنی‌سازی چه شد، گفت: بعداً متوجه می‌شوید. 16 بار واژه غنی‌سازی و مشتقات آن یعنی غنی‌سازی 5 درصد یا 20 درصد آمده است. دو جا درباره غنی‌سازی آمده، یکی در مقدمه و یکی هم در گام نهایی.

وی درباره حق غنی‌سازی ژنو، افزود: در این بند 16موردی هیچ‌جا بیان نشده که ایران حق غنی‌سازی دارد، چیزی که اشاره شده آن است که آقای عراقچی گفت: حداقل این را گرفتیم. ما چه‌چیزی را گرفتیم؟ به آقای عراقچی گفتم: قبول دارید که 20 درصد را دادیم، گفت: حداقل 5 درصد را که گرفتیم. گفتم: این در متن آمده است؟ هیچ‌کجا در توافق‌نامه 5 درصد یا 1 درصد یا حتی نیم درصد نیامده است، همه‌چیز با اجازه آمریکا قرار شد باشد. امضا کردیم اگر آمریکا تشخیص داد ما به غنی‌سازی 5 درصد نیاز داریم به ما بدهند.

نماینده مردم تهران با اشاره به تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب روی "استقلال کشور" در آخرین سخنرانی ایشان، گفت: ایشان حق غنی‌سازی در ایران را در ژنو این‌گونه مطرح کرد که در مقدمه آمده این راه‌حل جامع متضمن یک برنامه هسته‌ای است که از ناحیه دوطرف تعریف شده باشد، یک طرف ما هستیم و یک طرف هم آمریکا.

"یکی از صاحب‌نظران زبان به من گفت: این "یک" که در توافق‌نامه مطرح کردند معنی تحت اللفظی آن نیست. او مثالی زد؛ مانند اینکه ماشینی دارید که اگر برای خودتان باشد با آن با هر تعداد از اعضای خانواده می‌توانید هر جایی بروید، اما اگر ماشین برای خودتان نباشد و من آن ماشین را به شما بدهم، شرط می‌گذارم که فقط یک بار آن را به شما می‌دهم و فقط مجاز هستید با یک سرعت بروید و تعداد نفراتی که سوار می‌کنید مشخص باشد".

نبویان افزود: آنچه در توافق‌نامه برای ما در نظر گرفته شده، همین است، یعنی فقط یک برنامه را به ما حق داده‌اند آن هم با 8 قیودی که آورده‌اند، یعنی همه‌چیز را از ما گرفته‌اند. متضمن یک برنامه هسته‌ای که از ناحیه دو طرف تعیین شده باشد، با پارامترهای مورد توافق دو طرف غنی‌سازی نیم درصد را هم گرفته، با محدودیت‌های مورد توافق که آنها در قلمرو و سطح اجازه دهند، مکان غنی‌سازی را هم آنها تعیین کنند یعنی اگر لطف کنند به ما اجازه دادند مکان غنی‌سازی که ما دو جا داریم، فردو و نطنز نه، مکان را باید آنها  تشخیص دهند، همه‌چیز برای خودمان است، اما اصلاً نیازی هست که در داخل خاک ایران باشد.

وی ادامه داد: بر فرض اگر بپذیرند که سه و نیم درصد انجام دهیم قید آخر اینکه چه‌مدت ایران غنی‌سازی داشته باشد یعنی مدتی که مورد توافق ژنو باشد مثلاً 2 ماه باشد.

این نماینده مجلس همچنین در خصوص تعیین نیازهای ایران از سوی آمریکایی‌ها، گفت: به آقای عراقچی 2 بار در کمیسیون آموزش و تحقیقات و یک بار نیز در کمیسیون امنیت ملی گفتم: خود شما گفتی در مذاکرات غربی‌ها گفتند: شما یک گرم هم نیاز به غنی‌سازی ندارید.

نبویان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها گفتند به 20 درصد نیاز ندارید چرا که برای راکتور تهران می‌خواهید که برای 15 سال آن سوخت تولید کرده‌اید، پس نیاز ندارید و به سه‌و‌نیم درصد راکتور بوشهر هم نیازی ندارید، چرا که روسیه آن را ساخته و خودش تعهد کرده که تا ده سال سوخت آن را تأمین کند.

"چرا باید آمریکا تشخیص بدهد که ما نیاز داریم یا نداریم. آقای صالحی رئیس انرژی اتمی گفت: شما تأیید کنید و فشار بیاورید، می‌خواهم یک نامه‌ای را به آقای روحانی بزنیم که آنها قبول کنند که ما نیاز عملی داریم تا اجازه دهند ایجاد کنیم".

وی همچنین افزود: چه به دست آورده‌ایم؟ تعهدات ایران چه بود! اعداد و ارقامی هم در این توافق‌نامه نیامده است که می‌توانند به آن اعتقاد هم نداشته باشند؛ 1. تعهد کردند که تحریم جدیدی انجام ندهند، به ما وعده نسیه می‌دهند درحالی که ما نقد همه‌چیز را دادیم. 2. از فروش نفت صد میلیارد دلار ما را در بانک نگه داشتند و به ما ندادند، از این صد میلیارد دلار در این شش ماه هشت میلیارد دلار پول خودمان را تعهد کردند به‌صورت قسطی به ما بدهند، الآن هم هشت میلیارد دلار را به 4.200 میلیارد دلار کاهش دادند که در شش ماه به ما بدهند.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: این چه افتخاری است؟ روزنامه‌های اصلاح‌طلب را نگاه کنید|، عکس جان کری با سرازیر شدن میلیاردها دلار به ایران را چاپ کرده‌اند، این چه خیانتی است که می‌کنید؟ دشمنی دشمن مردم را از ذهن مردم پاک می‌کنند.

نبویان در خصوص تعهدات غرب به ایران در مذاکرات ژنو گفت: قرار شد در این شش ماه اجازه دادند سقف فروش نفت ما حفظ شود، ما حدوداً بین 650 تا 700 هزار تا با میادین نفتی حدود یک میلیون فروش داریم، اما این سند یعنی اینکه شما حق نداری حتی یک بشکه هم بیشتر بفروشید.

وی تأکید کرد: حالا در این شش ماه خیلی لطف کردند که ما نفت بفروشیم، آیا آزاد است که پول آن را بیاوریم؟ نه، قرار است تنها بیست درصد آن را اجازه بدهند که بیاوریم و هشتاد درصد به پول‌های بلوکه شده قبلی می‌‌رسد، از همان پول‌هایی که به‌زور از ما گرفته‌اند، لطف کردند به ما اجازه دهند که با آن دارو، مواد غذایی و لوازم کشاورزی وارد کنیم. سقف این‌ها با پول 4.2 میلیارد دلار، 7 میلیارد دلار شده است.

"همه هستی خود را داده‌ایم و تنها پول خودمان را به ما برگرداندند. دیگر اینکه آنها می‌خواهند متخصصان خودشان را بفرستند تا هواپیماهای ما را چک کنند و نقص فنی آنها را برطرف کنند یا لوازم یدکی هواپیما تا خطوطی که تحریم شده را بدهند. واردات و صادرات خودرو را آزاد می‌کنند، واردات و صادرات پتروشیمی را آزاد کنند".

نماینده مردم تهران در خصوص نحوه مذاکرات قبلی ایران و 1+5  گفت: پیش مذاکره‌کننده قبلی که بودم گفت: همه اینها را هم پیش ما گذاشتند، اما نپذیرفتیم. وی می‌گفت: بیست روز بخش خصوصی و دولتی پتروشیمی را آوردیم گفتیم در بخش واردات مشکلی دارید، گفتند: نه، فقط دولت اجازه نمی‌دهد که ما صادر کنیم، ما مشتری اروپایی زیاد نداریم اما مشتری آسیایی زیاد داریم، اما نمی‌گذارند.

نبویان تأکید کرد: به ما اجازه دادند که توسط پولی که بلوکه کردند بدهی خود را به سازمان ملل بدهیم، این چه لطفی است آخر؟ به ما لطف کردند که از همان پول خودمان 400 میلیون دلار به دانشگاه‌های خارج بدهی‌مان را پرداخت کنیم. تحریم نفتی و بانکی چه شد؟ قطعنامه شورای امنیت چه شد؟ شما که همه‌چیز را دادید در مذاکرات بعدی چه‌چیز می‌خواهید بدهید، آنها کی آزاد می‌شوند؟ گفتند در گام نهایی آمده است.

وی اصل تحریم را نفتی و بانکی و قطعنامه شورای عالی امنیت دانست که قرار بود در گام نهایی برداشته شود و خاطرنشان کرد: گام نهایی طولانی‌مدت بود.

نماینده مردم تهران ادامه داد: در رابطه با طول مدت مذاکرات و مقدار زمانی که نیاز است بگذرد تا اصل تحریم برداشته شود از عراقچی سؤال پرسیدم که عراقچی پاسخ داد: ما داد و بی داد کردیم و گفتیم بیست سال خیلی زیاد است. حداکثر پنج سال ولی آن‌ها در پاسخ گفتند: نه، حداقل باید دورقمی باشد.

وی در صحبت‌هایش در مورد مدت زمان اجرای توافقنامه تصریح کرد: اگر این مدت زمان 20ساله را در توافقنامه قید می‌کردند، خیلی بهتر بود اما در توافقنامه نوشته‌اند: long term، یعنی ممکن است اگر امروز مسئول آمریکایی بگوید بیست سال طول می‌کشد، اما اگر مسئول عوض شود و بگوید پنجاه سال و ما هیچ حرفی برای گفتن نداریم.

* بعد از بیست سال تنها یک‌چهارم تحریم‌ها را لغو می‌کنند

نبویان خاطرنشان کرد: تازه بعد از بیست سال طبق این توافق‌نامه قرار است یک‌چهارم تحریم‌ها برداشته شود.

وی انواع تحریم‌ها را به چهار دسته تقسیم کرد: 1 ــ تحریم به‌خاطر هسته‌ای، 2 ــ تحریم به‌خاطر حقوق بشر است که در این رابطه مقام معظم رهبری در سخنرانی خود فرمودند: "بحث حقوق بشر آمریکا اگر هرکس بگوید تو دیگر نگو ." 3 ــ تحریم به‌خاطر تروریسم و اینکه ما از حزب‌الله دفاع می‌کنیم 4 ــ تحریم به‌خاطر تولید موشک‌.

نبویان در ادامه گفت: الآن زمزمه این آغاز شده که شرمن می‌گوید ایران موشک‌های بالستیک دارد. من از شما یک سؤال می‌کنم: سال گذشته تحریم نداشتیم؟ لطف کردند پول خودمان را در اولین قسط 550 میلیون دلار را برگرداندند. پس الآن وضع بهتر است. ما که به‌قول شما اگر راه این است، پس قوت بیشتری از قبل داریم.

"چرا شرمن و جان و کری و اوباما پارسال جرئت نمی‌کردند ملت ایران را این‌قدر تحقیر کنند؟ چرا جرئت کردند و این حرفها را زدند؟ مشخص است که وقتی ما می‌گوییم آقای عالم و آدم شما هستید، خزانه ما که خالی است، کشور در یک وضع بحرانی است، وقتی که این‌همه عقب‌نشینی کردید، چرا او جلوتر نیاید؟".

*قدرت‌مان درباره انتخاب محل برگزاری نشست را هم از دست دادند

نماینده مردم تهران با اشاره به یک نقل قولی از صالحی در خصوص محل برگزاری نشست با 1+5 گفت: مذاکره کننده ‌اصلی ما قبل از این آقایان می‌گفت صالحی وزیر خارجه رفته به سوئیس در یک همایش حقوق بشر. ولی هنگام برگشت به هواپیمای او بنزین ندادند. او هم آنجا به‌تعبیر عوامانه بنده سادگی کرده یک بلیط گرفته و برگشته، او گفت نامه زدند که از این به بعد دیگر مذاکرات را در سوئیس و یا ژنو برگزار نمی‌کنیم، اصلاً برای چه آنجا باید برگزار شود.

رئیس‌جمهور یا یکی از اشخاص مهم‌شان  نامه زد: آقا، ببخشید، عذرخواهی می‌کنیم، از این به بعد شما بیایید، وزیر امور خارجه‌تان بیاید شما را به کاخ خود می‌بریم. اما آنها گفتند: دیگر تمام شد. تعبیر زیبایی کرده، گفت: سوئیس مگر چه دارد که تمام قدرت‌های جهان باید مذاکراتشان آن‌جا برگزار شود؟ چرا ما نباید این کلاس را برای یک کشور اسلامی بگذاریم؟ رفتیم به‌سراغ استانبول ، مکان را ما تعیین کردیم. بعد از استانبول، گفتیم بریم بغداد. رفتیم بغداد؛ خود نوری مالکی باورش نمی‌شد.

نماینده مردم تهران تأکید کرد: آمریکا و چین و دیگر قدرت‌ها می‌خواهند به آن‌جا بیایند. همه کلاسشان ژنو است. توجیهش کردیم. تعمداً زمانش را هم خودمان تعیین کردیم که سوم خرداد باشد. آمدند، نشستند و وندی شرمن فقط یک جمله گفت: من فهمیدم چرا روز سوم خرداد را برای جلسه تعیین کردید، چون روز پیروزی شماست. سوم خرداد که فتح خرمشهر است. زمانی ما در اوج بودیم که مکان و زمان توافق را ما تعیین می‌کردیم و آمریکا تابع بود و می‌پذیرفت.

"در یک مذاکره کاترین اشتون گفت: دیگر فایده‌ای ندارد‌، این شماره تماس من، شما خیلی سرسخت هستید. آن‌ها همین چیزها را همان‌جا هم داشتند، مثلاً فردو را فلان کار کنید. گفتیم: خوب، ما اگر این‌ها را بدهیم در مقابل شما چه می‌کنید‌؟ گفتند: نوشتیم دیگر! گفتیم: یعنی هر دو طرف را شما باید تعیین کنید‌؟ گفت: دیکته می‌کنم هر دو طرف را،  گفتند: وقتی ما 20 درصد را می‌دهیم که تحریم نفتی و تحریم بانکی برداشته شود".

نبویان خاطرنشان کرد: جلسه به هم خورد و اشتون گفت: دیگر نمی‌شود ادامه داد. مذاکره به هم خورد. ما هم شماره خود را دادیم و گفتیم: این هم شماره تماس ما. این اشتون که ناز می‌کرد‌، 25 روز بعد همین خانم اشتون نه که زنگ بزند سه بار نامه زد: چرا دیگر مذاکره نمی‌‌آیید؟ آقایان کلاسشان این است که (جان هم نمی‌گویند) کری به ما زنگ زده است، کلاس دارد. چرا آن‌ها این‌قدر پررو شده‌اند. این بار استقلال کشورمان چه می‌شود؟ اصلاً گام میانی چیست؟

"آقای روحانی در نامه‌اش به رهبر انقلاب گفته: ما چهار چیز را به دست آورده‌ایم: حقوق هسته‌ای‌مان را به دست آوردیم. چرخه هسته‌ای شامل معدن، کیک‌زرد، یواف6 می‌شود و بعد از غنی‌سازی، بازفرآوری است و در نهایت حقوق هسته‌ای است. آیا این حقوق هسته‌ای به رسمیت شناخته شده است؟!".

وی با اشاره به "حق غنی‌سازی را که سال‌ها مورد انکار بوده است به دست آورده‌ایم" خاطر‌‌نشان کرد: خطوط قرمز نظام را حفظ کردیم. در حالی که عراقچی گفت: خطوط قرمز نظام را هم از دست دادیم.

این نماینده مجلس در مورد دلیل تشکر رهبری در پاسخ به نامه روحانی، گفت: حضرت آقا فرمود: جناب آقای رئیس‌جمهور، دست‌‌یابی به آنچه مرقوم داشته‌اید درخور تقدیر و تشکر است. اگر واقعاً حقوق هسته‌ای ما، حق غنی‌سازی ما، رعایت خطوط قرمز نظام، توقف تحریم‌ها را کسی انجام داده باشد باید دست و پایش را بوسید. حالا متوجه می‌شوید که چرا اصرار دارند همه‌چیز محرمانه باشد و مردم ندانند.

وی چند جمله از رهبری را پیرامون مباحثش بیان کرد و اظهار داشت: رهبری در دیدار با دانش‌آموزان در 92.8.12 گفتند: به مذاکرات جاری خوشبین نیستیم چرا که معلوم نیست نتایجی را که مردم می‌خواهند به دست بیاورند. و بعد می‌رسند به این‌جا: اما لازم است ملت بیدار باشند و بدانند که چه اتفاقی دارد می‌افتد.

نماینده مردم تهران ادامه داد: ایشان هم‌چنین در صحبت‌های دیگرشان فرمودند: ملت ایران باید مذاکرات اخیر و صحبت‌های آمریکایی‌ها را به‌دقت نظاره‌گر باشد. تنها راه‌حل مشکلات اقتصادی کشور نگاه به ظرفیت‌های بیشمار درونی است و نه  نگاه به بیرون و برداشته شدن تحریم‌ها، به دشمن نمی‌توان چشم دوخت (به‌قول حضرت آیت‌الله جوادی اگر دستت را بهش دادی وقتی که دستت را گرفتی انگشت‌هایت را بشمار، دشمن است، خون‌آشام است). متأسفانه یک فکری آمده و دارد ما را سوق می‌دهد به مذاکره با آمریکا، حضرت آقا فرمودند: کسانی که دم از مذاکره با آمریکا می‌زنند یا نادانند یا خائن.

*لاریجانی گفت: اگر انتقاد کنیم می‌گویند نمی‌گذارند مشکلات اقتصادی را حل کنیم

نبویان همچنین به تببین سخنان امام در این باره پرداخت و اضافه کرد: در صحیفه امام جلد 14 صفحه 374 آمده است که ایشان گفته‌اند: الآن یک جریانی روی کار است، من نمی‌خواهم اشخاص هیچ صحبت بشود اما جریانی است در کار که اگر کسی توجه بکند به مسائلی که در این اواخر مدام پیش آوردند، در روزنامه‌های مختلف پیش آوردند یک جریانی در کار است که این جریان انسان را از این معنا می‌ترساند که بخواهد به‌طور خزنده کشور را باز هل بدهد به‌طرف آمریکا و این مسئله‌ای است که به‌قدری اهمیت دارد در نظر اسلام و باید آن‌قدری اهمیت داشته باشد در نظر شما فرماندهان و دیگران که اگر احتمال آن را بدهید باید مقابلش بایستید. ببینید امام فرمود اگر احتمالش را بدهید و بعد خودشان فرمودند که من یقین را نمی‌گویم بلکه احتمال را می‌گویم.

نه‌اینکه اول یقین کنید که مسئله این‌طوری است، این چیزها از جمله چیزهایی است که اگر انسان احتمالش را بدهد، یک احتمال صحیحی بدهد باید دنبال کند او را، اعتراض کند. (شما اگر احتمال بدهید که یک ماری در این اتاق است سریع می‌روید، پس احتمال آن هم کافی است) حال سؤال اینجاست که چرا مقام معظم رهبری صریحاً وسط نمی‌آید؟ پاسخ این است که اکثر روزنامه‌ها و ماهواره‌ها با این‌هاست، این‌ها با استفاده  از این رسانه‌ها می‌گویند: آی مردم، حواستان جمع باشد، ما داشتیم مشکلات شما را حل می‌کردیم اما رهبرتان اجازه نداد. رهبری صریحاً وارد نمی‌شوند اما در فرمایشاتشان اشارات فراوانی دارند.

*هدف عده‌ای فتح خبرگان رهبری است

عضو جبهه پایداری همچنین با اشاره به نزدیک بودن ایام فاطمیه(ع) در پاسخ به همین قضیه که ممکن است بگویند: شما جلوتر از رهبری حرکت می‌کنید، اظهار داشت: حضرت علی علیه السلام در خانه نشسته‌اند و هیچ حرف نمی‌زنند، حضرت زهرا علیها السلام می‌آیند و می‌گویند: چرا زانوی غم بغل گرفته‌ای و هیچ نمی‌گویی؟! اما خود حضرت زهرا به مسجد و منبر می‌رود و با مردم حرف می‌زند. خوب، آیا این کار حضرت زهرا اشتباه بود؟ حضرت زهرا که معصوم بودند پس اشتباه نمی‌کردند.

وی با بیان اینکه ممکن است در یک زمانی امام جامعه ساکت باشد اما دیگران باید فریاد بزنند، تأکید کرد: باید برای مردم توضیح بدهند. خودشان گفتند: قرار است دو جا را بگیریم. این‌ها دارند جهت‌دهی می‌کنند. اگر ذهن مردم را همین‌طور جهت‌دهی کنند همین اتفاق‌ها می‌افتد. شما باید مردم را بیدار کنید. مجلس آینده را قرار است بگیرند، برای مثال برای خود ما زنگ می‌زنند، مثلاً سؤال از وزیر علوم را من مطرح کردم، زنگ زدند و گفتند: دیگر رأی نمی‌آوری، ها!

نبویان تصریح کرد: صریحاً می‌گویم می‌خواهند مجلس خبرگان را بگیرند، مجلس خبرگان یعنی چه؟! یعنی مقام معظم رهبری. سی و پنج سال است که دشمن به نقش مؤثر رهبری پی برده است. سی و پنج سال است که دشمن حریف همه شد اما چون رهبری از امام بود شکست خورد.

دیدگاه ها

ارسال کردن دیدگاه جدید

پرسش امنیتی
این سئوال امنیتی جهت جلوگیری از تکمیل فرم توسط نرم افزارها می باشد.
Image CAPTCHA
حروف نمایش داده شده در تصویر فوق را تایپ نمایید.